informační server pro Pardubice, Hradec Králové a okolí

Bílá věžNejvyšší dominanta krajské metropole, dvaasedmdesát metrů vysoká Bílá věž, se dočká nového kabátu. Dostojí tak svému názvu a po rekonstrukci bude opět bílá. Nepůjde však jen o vnější přeměnu, obnova tohoto historického skvostu města Hradec Králové zahrne i nové interiérové řešení. Kromě radnice by na projekt Bílá věž opět bílá mohla přispět i Evropská unie.

 

Rekonstrukce Bílé věže souvisí s celkovým řešením revitalizace historického centra Hradce Králové a navazuje na uskutečněné projekty v centru, jakými jsou například oprava hradeb, rekonstrukce teras pod kanovnickými domy či připravovaná rekonstrukce Velkého náměstí a severních teras. „Snahou města je zvýšit atraktivitu tohoto turistického cíle prostřednictvím plánované rekonstrukce. Usilujeme rovněž o získání dotace z Regionálního operačního programu Severovýchod,“ říká Jozef Čižmár z odboru rozvoje města královéhradeckého magistrátu.

 

Stavební práce se dotknou zdiva věže, které vybraná firma opraví a očistí speciální metodou za pomocí horké páry a pískování, čímž se barva postupně změní na světlejší. Obdobný postup bude na zdivo použit i uvnitř věže. Kvůli tomuto speciálnímu postupu se bude muset věž schovat takřka na rok za lešení. Stavebníci nebudou zahálet ani uvnitř věže, kde opraví schodiště, které je v havarijním stavu. V útrobách se však budou pohybovat i hodináři, díky kterým se renovace dočká i hodinový stroj. Stranou nezůstane ani obnova dřevěného zavěšení zvonu Augustin. Proměna Bílé věže bude spočívat zejména v opravě krovu a v novém opláštění báně. Dojde zároveň k přístavbě vstupního objektu a k vestavbě schodiště včetně podest. Samozřejmostí budou nové technické instalace, audiovizuální technika, scénická světla či mobiliář. Otvory ve věži budou do budoucna ochráněny proti ptactvu. Aby se mohla proměna Bílé věže vůbec začít plánovat, byla nutná dohoda památkářů, archeologů i statiků.

„Bílá věž se stane bílou, oblékne se do staronového kabátu. Rekonstrukce s sebou bohužel ponese nutné uzavření této památky pro všechny návštěvníky, což nás velice mrzí,“ dodává Zdeněk Fink, primátor města Hradec Králové. Stavební práce by měly začít zhruba v polovině roku 2013 a potrvají nejpozději do konce roku následujícího. „V současné době zpracováváme zbylé stupně projektových dokumentací tak, abychom mohli celý projekt odstartovat,“ sděluje aktuální stav Jozef Čižmár.

V 80. a 90. letech prošla Bílá věž obnovou, která nebyla zcela dokončena. Byla postavena přístavba dnešní pokladny, ve věži bylo odstraněno původní žebříkové schodiště a nahrazeno novým s železnými schodnicemi, které umožnilo návštěvníkům pohodlnější pohyb uvnitř věže. Střed makovice Bílé věže se nachází ve výšce 72 metrů (317 m.n.m.) a stojí přitom na základech 10 x 10 m.

zdroj: hradeckralove.org

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *