informační server pro Pardubice, Hradec Králové a okolí

Šestice novotou vonících nízkopodlažních trolejbusů bude od 24. listopadu sloužit cestujícím v královéhradecké městské hromadné dopravě. Dodávka šesti trolejbusů typu ŠKODA 30Tr – SOR je další etapou obměny vozového parku uskutečněné s podporou evropských peněz, přičemž jedenáct stejných trolejbusů v kloubovém provedení vozí cestující už od letošního dubna. Trolejbusová trakce tak Hradečanům poskytuje komfortní cestování zejména díky stoprocentní nízkopodlažnosti, která je v celorepublikovém měřítku naprosto ojedinělá.

„Po ukončení úspěšného zkušebního provozu bylo k ostrému spuštění vozů ještě potřeba souhlasné stanovisko drážního úřadu. Trolejbusy patří totiž do kategorie drážních vozidel,“ vysvětluje ředitel Dopravního podniku města Hradce Králové Miloslav Kulich a připomíná, že letošní dodávka nových typů trolejbusů nejen zásadním způsobem zlepšuje kvalitu královéhradecké MHD především pro osoby se zdravotním a pohybovým postižením, ale nezanedbatelný je také jejich úsporný provoz. „Ze zkušeností z provozu nových typů kloubových trolejbusů už víme, že náklady na jejich provoz jsou nižší než u předchozích, navíc jsme ušetřili na údržbě vozů od dubna už téměř jeden milion korun na náhradních dílech. Nové vozy jsou lehčí, a tím pádem úspornější, jízdu doprovází nižší vnější i vnitřní hlučnost,“ chválí si obměnu trolejbusového parku ředitel Kulich

Na první pohled se nové trolejbusy liší od starších typů počtem dveří. Stejně jako nové kloubové vozy, mají i krátké verze jedny dveře navíc, tedy čtvery. Nabídnou tak spolu se systémem otevírání dveří samotnými cestujícími lepší podmínky pro nástup a výstup a rychlejší odbavení. Nejvzdálenější dveře z pohledu řidiče mají zajištěn monitoring kamerou.

„Pro přívětivější cestování zejména nejmenších pasažérů se dopravní podnik rozhodl pokračovat v pojmenovávání nových vozů. Při volbě jmen jsme nemuseli chodit daleko a vybírali jsme z pohádkových postav, které jsou přímo svázané s Hradcem,“ říká vedoucí marketingu dopravního podniku František Meduna. Inspirací totiž byly postavičky z knížky Augustinovy pohádky královéhradecké spisovatelky a ilustrátorky Marty Pohnerové. „Osobité postavičky, které v ní vystupují, jsou spjaty se starým městem či okolím muzea,“ přibližuje Marta Pohnerová. „Hradecké děti tyto skřítky či víly dobře znají nejen ze stránek této knížky, ale i z akcí pořádaných v historickém jádru Hradce, doufám tedy, že je jejich jméno a vyobrazení na nových trolejbusech potěší,“ dodává autorka. Cestovat tak budete moct s Lopuchovou vílou, vílou Pralinkou, Černou tečkou či se skřítky Buchtičkou, Sklepníkem a Dobříkem.

Postupná obměna trolejbusů je realizována v rámci projektu Obnova vozového parku trolejbusů, spolufinancovaného z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod. Dotace na celkem 31 kusů trolejbusů v letech 2011 až 2013 dosahuje cca 120 milionů korun z celkové částky na projekt 332 milionů korun. Do roku 2013 pořídí město ještě dalších 14 vozů

zdroj: hradeckralove.org

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *