informační server pro Pardubice, Hradec Králové a okolí

Jak vypadá po rekonstrukci nový interiér domu U Špuláků se mohou zájemci přijít podívat 28. října. Nekomentované prohlídky se uskuteční mezi desátou a šestnáctou hodinou. V jedné z charakteristických staveb Velkého náměstí bude návštěvníkům přístupné přízemí s obřadní síní, zázemím matriky, prostory v prvním patře i víceúrovňové sklepy.

Práce na přestavbě domu, v němž se narodil někdejší starosta František Ulrich, jsou u konce. Hradečané se mohou příští pátek přijít přesvědčit na vlastní oči, jak se změnil za poslední dva roky jeden z nejvýznamnějších hradeckých měšťanských objektů. Přestavba zlepšila špatný stav domu U Špuláků, především střechy a všech rozvodů, město však zároveň získalo reprezentativní prostory a vyřešilo problémy s těžkou dostupností obřadní síně pro imobilní spoluobčany.„Podařilo se nám zajistit bezbariérový přístup, který bude umožněn zezadu, kde je pro tento účel zhotovena rampa. Dalším zlepšením bude, že odpadne potkávání dvou svateb v předsálí obřadní síně. Východ z obřadní síně je totiž řešen jinak, takže se svatebčané už nebudou muset po obřadu vracet zpět do předsálí,“ řekla Jana Sedlářová z investičního odboru královéhradeckého magistrátu. Dům U Špuláků začne párům, které si chtějí říct ano, sloužit už od ledna příštího roku. Svatby se nyní konají v náhradních prostorách, především v městské hudební síni.

Kromě místa konání svatebních obřadů bude dům U Špuláků plnit také jiné funkce. Ve třetím patře objektu bude po dokončení rekonstrukce pokoj pro významné návštěvy Hradce Králové. Ve druhém patře vzniknou například reprezentační prostory města se salonkem pro podpis důležitých smluv, zasedací místnost, přednáškový sál či výstavní prostory, využitelné bude rovněž krásné sklepení. Náklady na rekonstrukci domu    U Špuláků dosáhnou zhruba 40 milionů korun, velkou část peněz však poskytne Evropská unie.

Rekonstrukci historického domu využili archeologové, kteří při průzkumu objevili řadu zajímavých dokladů o minulosti objektu i celé této lokality. „Podařilo se nám zde nalézt zbytky sklepení předchůdce stávajícího domu. Šlo o dřevěný objekt z konce 13. století,“ sdělil archeolog hradeckého muzea Radek Bláha. V odpadní jímce, která k tomuto domu patřila, archeologové našli i vybavení kuchyně a železné předměty, například klíč. Ve druhém patře domu U Špuláků byla objevena část původní podlahy z keramických dlaždic, která pocházela z 15. až 16. století.

zdroj: hradeckralove.org

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *