informační server pro Pardubice, Hradec Králové a okolí

Ahoj Hradečáci,
20. březen je pro letošní rok dnem jarní rovnodennosti a tedy i prvním jarním dnem. Rovnodennost je astronomický termín pro okamžik, který lze charakterizovat tím, že Slunce má vůči světovému rovníku nulovou deklinaci. To znamená, i když tato definice není zcela astronomicky přesná, že den je přesně tak dlouhý jako noc. Takže si můžeme všichni oddechnout, konečně k nám přišlo jaro.
Všechno to vypukne tím, že se sluníčko konečně prodere skrz mraky, jeho paprsky dorazí k nám, na naši polokouli, do středu Evropy, přímo do Hradce Králové, našeho městečka a začne nám i když poněkud nesměle přesto krásně a hřejivě rozsvěcovat naše dny. Jaro je nejkrásnější období v roce.
Každý den bude tepleji a tepleji a s každičkým tím dnem budeme odhazovat jednu vrstvu našeho oblečení za druhou tak až na nás časem zůstanou jen plavky. Už jen pár dní a vše začne rozkvétat, tráva zelenat, ptáčkové budou veseleji a více cvrlikat.

Celou zimu jsme se těšili na tyto dny. Toužili jsme po tom až vysvitne sluníčko a teď konečně máme tu možnost nadopovat se energií.
I my jsme přes zimu spali,  teď se probereme ze zimního spánku a začneme zase podnikat různé výlety pěšky, na kole, nebo na jiném prostředku, který nám o trošičku snáz pomůže zdolat dálky. No a nesmím zapomenout na spoustu těch, kteří celou zimu čekají až oschnou silnice a až budou moci zase vytáhnou celou zimu rozmazlované stroje. Posledních pár let totiž k jaru a létu nepochybně patří zvuk motorek. Od jara do léta jsou slyšet na každém kroku, ve dne i v noci, ráno i večer.
S příchodem jara to v hradubických ulicích, silnicích, parcích, polích a v lesích začne ožívat.
Hned jakmile vysvitne sluníčko a jeho paprsky budou o něco teplejší běžte se jen tak podívat do parku. Máme jich tu víc než dost. Lehňete si na trávu, zavřete oči a každým pórem vašeho těla nasávejte atmosféru a krásnu jarního dne.
Do každičkého detailu si dokážu vybavit tuto chvíli. Cítím tu vůni, teplo a slyším štěbetání ptáčků, slyším kolem sebe zvuky lidí jak si povídají a smějí a v dálce je slyšet vřískot hrajících si dětí. Že je život krásný!

S jarem příjdou jako každý rok i Velikonoce. V obchodech už na nás všude číhají a obchodníci nás lákají na nákup spousty věcí, které jsou více či méně spjaté s Velikonocemi. Víte už (většina z Vás už na to přišla) že tentokrát vyšli Velikonoce na 1.dubna? Budeme mít tedy 2 v 1. Takže nezapomeňte, letos na Velikonoce, ne jen že kluci vyšupou holky, a holky dají klukům za to (i když jsem pořád nepochopila proč) vajíčka, pentličky či panáka, ještě musíte vymyslet koho čím a jak napálíte…

PS: Fantazii se meze nekladou …

 


Krásné jarní probuzení​​
akcivE

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *