informační server pro Pardubice, Hradec Králové a okolí

Mezinárodní festival Na jednom břehu zve 25. a 26. května do Letního kina Širák v Hradci Králové příznivce evropské a české world music, jazzu, hudebních experimentů a folku. Jubilejní desátý ročník představí dvě zahraniční a pět domácích skupin. Festival, jehož průvodcem bude herec Ondřej Cihlář z divadla VOSTO5, zakončí ohňová show Pa-li-tchi a afterparty s DJ Baltazarem.

 

 

Letošní dramaturgie bude jakýmsi průletem uplynulých deseti let a na dvou scénách se v ní objeví střípky z minula, i když v nových souvislostech. Festival nabídne také nejrozsáhlejší tištěný program své historie, zahrnující na třiceti stranách i ilustrovanou Komiksovou reportáž očima redaktora F.X.H. umožňující postavám doplňovat vzkazy. Novou virtuální podobu získal i festivalový web.

 

„Letošní ročník je věnován dlouholetým příznivcům, festivalovým návštěvníkům po hradecku rezervovaným a přitom odvážně se vrhajícím do neprobádaných vod zahraniční world music. Bez nich by se deseti let festival nedožil a bez nich by neměl smysl,“ uvádí dramaturgyně a ředitelka Martina Součková.

V pátek 25. května se na zahrádce restaurace Letního kina Širák od 20.00 hodin představí čerstvá hvězda domácí hudební scény, královéhradečtí Bitumen Beat, vedení zpěvákem Gejzou Bendim a zvukovým vizionářem Petrem Vyšohlídem. Do své globální hudební fúze zanesli jak romské, tak gadžovské vklady a rozevlátou hráčskou živočišnost podpořili sofistikovanými tanečními beaty a rockovou rytmiku. Ještě před nimi od 19.00 hodin zahraje kytarové akustické duo zastupující též hradeckou líheň. Novozélandský zpěvák s charismatickým hlasem a hradecký učitel angličtiny Paul Thompson & Radim Černík, současný kytarista zpěvačky Tonyi Graves.

Hlavní festivalový program proběhne 26. května od 16.00 hodin v Letním kině Širák.

„Svatá trojice vokalistů bude ozdobou letošních narozenin a jejich silný umělecký vliv k festivalové historii neodmyslitelně patří,“ láká dramaturgyně na mimořádný koncert postavený na vokální improvizaci a unikátních  hlasechLenky DusilovéDana Bárty a beatboxu dvojnásobného mistra republiky Ondřeje Havlíka alias en.dru, světovou kapacitou v oboru „hraní na ústa“ s dokonale zvládnutým loopstationem.

Oslavit jubilejní ročník dorazí i legendární ostravská skupina Buty, vzkazující dopředu všem návštěvníkům: „Přijďte, nebudete se litovat! Buty Vám to nedovolí!“ Buty se představí v nejsilnější sestavě a s novým, netrpělivě očekávaným albem Duperele a samozřejmě největšími hity své obdivuhodně kariéry. „Název desky je v ostravském dialektu označení pro drobnosti, maličkosti a zbytečnosti. Duperele jsou prostě duperele,“ vysvětlil název alba kapelník Richard Kroczek mladší.

Zaručeným festivalovým tanečním zabijákem se stane početná maďarská kapela Anselmo Crew. Své hudbě říká urban music, ale představte si pod tím skáčkem vybuzený multikulturní randál s punkovou příchutí. Patří mezi koncertní evropské trháky i díky společným vystoupením se španělskou skupinou Che Sudaka, která stejně jako Manu Chao vyšla z kvasící kosmopolitní křižovatky barcelonské Zony Bastarda.

Údajně nejdivočejší freak punkové duo Východu se jmenuje Wattican Punk Ballet a skládá se ze sourozenců Arutyunyanových, leadrů arménské skupiny Deti Picasso, která Na jednom břehu vystoupila před třemi lety. Zpěvačka a bubenice Karen s kytaristou a programátorem Gayem v masce Anonymous přestali totiž věřit na očistnou sílu arménských pohanských rituálů a rozhodli se ukřižovat svět surovou rockovou psychedelií. Jejich hudba ale skvěle funguje a přes všechen chaos je v ní ukryta ta samá hudební slast jakou prožíváte s kapelami Dresden Dolls nebo White Stripes.

Od kladenské Poldovky dorazí folkrockoví srdcaři Zrní, jedna z našich nejoriginálnějších skupin pro svou melodicky vyklenutou hudební melanchonii s naléhavým hlasem Jana Ungera nejčastěji přirovnávaná k Radiohead nebo islandským Sigur Rós. Vynikající loňské album Hrdina počítačový hry jde do světa jim vydala Radůza, která si na něm také zazpívala.

Maradona Jazz se považují za mejdanové těleso zvoucí k tanci a zábavě v latinskoamerických rytmech a s nasazením na samé hranici improvizační sil se v něm představí vybraná společnost: Hraboš, zpěvák a kytarista od hardcoreových Našrot, bubeník Jaroslav Stuchlý z pražské kapely Michael´s Uncle, DJ a zpěvák Baltazar neboli Pavel Melichařík a jako host rapper MC Adrenalin Martin Entlich .

Desetiletí oslaví festival důmyslně zorganizovanou sobotou, doplněnou zahraničních kuchyní, ochutnávkou pivovaru Kocour, degustací moravských vín, čajovými specialitami od Poutníka, interaktivní komiksovou hrou, šamanským rituálem a společným ohněm na závěr.

Nabídku doplní výroční festivalové tričko s komikovou grafikou ve velmi omezeném nákladu.

Sběratelé festivalových triček let 2004 – 2010 mohou zaslat svou fotku v atraktivním či paradoxním prostředí, které v tričku navštívili a dosud nezveřejnili na mail@najednombrehu.cz nebo přímo na festivalový facebook Na jednom břehu. Nejúspěšnější budou zveřejněny a oceněny tričkem i vstupenkou.

Předprodej již běží do konce dubna elektronicky přes www.hkpoint.cz za 250 Kč, od května navíc v obvyklých předprodejích za 350 Kč i s tištěným programem, na místě pak za 400 Kč.

Profily hudebníků a podrobné informace najdete na novém webu www.najednombrehu.cz

Rádi vám také poskytneme další informace, fotografie a rozhovory. Kontakt: Martina Součková – ředitelka festivalu  Tel: 776 705 628, mail: martinasoucek@email.cz

zdroj: hradeckralove.org

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *