informační server pro Pardubice, Hradec Králové a okolí

Letitý hasičský stadion mezi ulicemi Brněnská a 17. listopadu za strojnickou průmyslovou školou by se měl proměnit v moderní sportovní a výcvikový prostor pro hasiče. „Časový horizont první etapy je do konce roku 2015. Musí ale všechno vyjít tak, jak má,“ uvedl ředitel Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje František Mencl.

 

Práce, o jejichž financování by se měly podělit hasičský záchranný sbor s městem i krajem, budou rozděleny do dvou etap. První zahrne ryze sportovní část, druhá zázemí, tedy například šatny, sprchy, sklady pro nářadí a překážky, klubovnu a prostory pro rozhodčí. Zatímco s druhou etapou hasiči spěchat nemusejí, protože zázemí může nahradit mobilní zařízení nebo blízká centrální stanice hasičů v ulici U Přívozu, sportoviště a zejména výcvikový prostor potřebují jako sůl. Má sloužit nejen profesionálním hasičům, ale i jejich dobrovolným kolegům. „Když se podíváte například na dobrovolné jednotky, tak mají většinou stanici, garáž a pak už nic. Kde mají cvičit? Kde se mají zdokonalovat? Kde mají zajišťovat výchovu dětí a mládeže, což po nich navíc chceme? Na asfaltové cestě u hasičárny?,“ klade si otázky František Mencl.

Odpovědí na tyto otázky má být právě nový sportovní stadion pro hasiče v Hradci Králové. Prostor by přitom mohl sloužit třeba i k pořádání hasičských soutěží, případně školám z okolí nebo i fotbalistům. První etapa prací zahrne výstavbu 400 metrů dlouhého šestidráhového atletického oválu s umělým povrchem, který by na rovince byl ještě o další dvě dráhy širší, a rekonstrukci vnitřní plochy, na níž má být položen umělý trávník. Práce se samozřejmě dotknou i výcvikové šplhací věže. Ta stávající dvoudráhová bude rozšířena na čtyři dráhy. Ještě před zahájením přestavby stadionu však hasiči musejí počkat, než vlastník důležité kanalizační stoky vedoucí pod stadionem provede její plánovanou rekonstrukci.

„Odhadované náklady na první etapu výstavby stadionu se pohybují mezi 18 a 20 miliony korun. Druhá etapa, která je zatím jen ve studii, by představovala řádově šest až deset milionů,“ prohlásil ředitel hradeckého HZS František Mencl. Pro hradecké dobrovolné hasiče by nový stadion představoval vítaného pomocníka především kvůli vzniku místa pro výcvik.

„Snahy postavit stadion pro hasiče samozřejmě vítáme, protože s výcvikovými prostory máme skutečně velké problémy. Městské jednotky by tento prostor určitě využívaly,“ řekl velitel městských dobrovolných hasičů v Hradci Králové Jiří Kubec.

Hasiči v Královéhradeckém kraji vloni zasahovali celkem u 5256 událostí, z nichž nejvíce bylo technických havárií, dále dopravních nehod a požárů. Například požárů hasiči v roce 2013 evidují v kraji 814, přičemž nejvíc, 260, jich bylo v okrese Hradec Králové. Požáry vloni v kraji způsobily škody 66,8 milionu korun, zásahy hasičů uchránily hodnoty na majetku 590,7 milionu korun.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.