informační server pro Pardubice, Hradec Králové a okolí

Po sobotním sesuvu části městských historických hradeb dnes celou záležitost hodnotí přímo na místě statik. Dojde k záboru území tak, aby byla pro následující dny zajištěna dostatečná bezpečnost, a v souvislosti s tím bude zabezpečen i svah proti dalšímu možnému sesuvu. Přilehlé parkoviště by mohlo alespoň v omezené míře sloužit svému účelu.

Vedení města s ohledem na finanční možnosti a konečný verdikt statika rozhodne o tom, v jak velkém rozsahu se uskuteční rekonstrukce. Bude potřeba sanovat celou spodní zeď a opravy by se mohly dotknout i vyšších pater. Odtěžení suti bude náročné, byť z pohledu geologa nejde v Hradci Králové o neznámý terén.

„Předpokládáme poměrně dlouhý proces přípravy – není možné hned sesunutou zeď odvézt, protože by hrozil další sesuv kopce,“ říká statik Bohumil Rusek. „Než se začne suť odvážet, je potřeba místo a okolí zajistit. Část parkoviště bude oplocena a zbylou zeď zabezpečíme proti dalšímu případnému pohybu vzpěrami a bedněním,“ dodává statik.

Prioritou je v současné době bezpečnost

Jedná se o živý prostor v blízkosti autobusové zastávky a kulturního zařízení, je tedy nezbytné prostor zabezpečit, aby nedošlo k dalším škodám, další postupy budeme koordinovat se statikem,“ vysvětluje vedoucí oddělení správy nebytových prostor a veřejných statků   Ivan Čákány.

„Během dneška bude dodáno mobilní neprůchodné oplocení z letiště, ve čtvrtek bude předán návrh řešení statického zabezpečení celé zdi a ještě dnes bude kontaktován a seznámen s postupem také majitel přilehlé nemovitosti,“ dodává vedoucí odboru správy majetku města Ondřej Votroubek.

Souběžně se sanací bude probíhat archeologický průzkum.

„Zeď byla součástí dolní městské hradby a pochází ze 16. století. Lze očekávat, že se při průzkumu odkryjí gotické cihly, tzv. buchty, společně s pískovcovými artefakty z bývalého hradu či z historických kostelů z předměstí,“předpokládá nálezy archeolog Muzea východních Čech Radek Bláha.

Podle archeologů je pod zdí starý historický příkop, jehož existence bude zřejmě vyžadovat speciální založení rekonstruované stavby tak, aby spodní zeď udržela následně celý svah. Příčina sobotního sesuvu není dosud zřejmá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *