informační server pro Pardubice, Hradec Králové a okolí

Předváděcí elektrobus společnosti SOR Libchavy dnes projížděl zkušebně po trasách linek královéhradecké městské hromadné dopravy. S tím, jak se bude takový vůz chovat ve zdejším provozu, se přišli seznámit zástupci Dopravního podniku města.

„Jedná se o nízkopodlažní městský elektrobus typu SOR EBN 10,5 určený pro bezemisní přepravu v městském provozu,“ říká ředitel podniku Miloslav Kulich. „Dopravní podnik systematicky vývoj a novinky v MHD sleduje, jeden předváděcí den ale pro ucelenější představu nestačí. Jsme proto domluveni, že společnost SOR tento vůz do Hradce zhruba v polovině léta zapůjčí přímo k praktickému použití na linkách, abychom vozidlo v provozu městské hromadné dopravy vyzkoušeli důkladně,“přibližuje výhled další spolupráce ředitel Kulich.

„Jízda i ovládání vozu jsou pro řidiče velmi příjemné,“ pochvaluje si jízdu elektrobusem vedoucí střediska MHD Leo Sedláček, který usedl za volant při okružní jízdě městem.

„Dojezd tohoto elektrobusu v městském prostředí je cca 130 až 160 kilometrů. Spotřeba v městském provozu je 0,87 – 0,9 kWh na kilometr, což jsou přibližně třetinové náklady oproti autobusům na naftu,“ uvádí některé parametry obchodní ředitel společnosti SOR Jindřich Chudý. Elektrobus byl vyvinut, vyzkoušen a homologován v průběhu let 2009 a 2010. Čtyři tyto autobusy jsou již v pravidelném městském provozu v Dopravním podniku Ostrava, jeden jezdí v horském terénu Vysokých Tater.

zdroj: hradeckralove.org

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *