informační server pro Pardubice, Hradec Králové a okolí

V žebříčku 50 největších českých měst zkoumajícím kvalitu života zvítězil Hradec Králové(88,83%), následovaný Prahou (88,73%) a Pardubicemi (85,40%).

Hradec Králové vykázal téměř ve všech ukazatelích velmi dobré výsledky, což mu vyneslo první místo v žebříčku kvality života. 
Mezi ukazatele, jimiž studie měřila kvalitu života, patřily míra nezaměstnanosti, počet ekonomických subjektů na 1000 obyvatel, dostupnost k nejbližší dálnici nebo rychlostní komunikaci v minutách, počet vlakových dálkových spojů, podíl uchazečů o zaměstnání evidovaných na úřadu práce déle než 12 měsíců, cena nájemného bytu 3+1, naděje na dožití u mužů a žen, počet zjištěných trestných činů obecné kriminality, dostupnost a rozloha zelených ploch a množství tuhých emisí.

Hradec Králové dosáhl ve čtyřech z 11 ukazatelů lepších výsledků než Praha, která skončila druhá v pořadí. Hradec má velmi dobré výsledky v ukazatelích nezaměstnanosti či dopravní dostupnosti. V tomto okrese mají také muži narození v letech 2004 až 2008 nejvyšší naději na dožití. Město také  bylo díky rozmanité ekonomické struktuře poměrně málo zasaženo ekonomickou krizí.

Náměstek hradeckého primátora Martin Soukup dnes řekl, že úspěch Hradce v anketě je výsledkem mnohaleté práce celého města. „Byl bych rád, aby si lidé více uvědomili, že Hradec Králové je sice město poměrné drahé, ale na druhou stranu je to město čisté a bezpečné,“ dodal.

Pardubice umístěné na 3. místě se vyznačují poměrně dobrou situací na trhu práce. Město má také výhodnou polohu z hlediska napojení na evropskou železniční síť, což mu vyneslo druhé místo v indikátoru, který hodnotí počet mezinárodních železničních spojů.
Obsadilo také pátou pozici v kritérii ekonomická kondice. 
„Třetí místo v žebříčku kvality života pro mne bylo trochu překvapení. Je to ocenění dlouhodobé práce, po revoluci se z centra chemie a elektrotechniky, šedého, špinavého a nepříliš vonícího, stalo město, které je hned za salonem republiky a Prahou,“ řekl primátor Pardubic Jaroslav Deml.
Za umístění za Hradcem Králové se podle něj Pardubice rozhodně nemusejí stydět. „Hradec je již od první republiky krásné město, urbanismus, architektura a životní prostředí tam funguje a udržují je. Ocenění je zcela namístě,“ pochválil Deml letitého sousedního rivala.

zdroj: lidovky.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *