informační server pro Pardubice, Hradec Králové a okolí

Z mistrovství České republiky na klasické trati přivezli hradečtí orientační běžci hned čtyři medaile. Šampionát v nejnáročnější individuální disciplíně uspořádal klub Ekonom Praha o víkendu 17.-18.9.2011 v Bečově nad Teplou. Na závodníky čekal terén s většinou relativně dobrou průběžností, ale v některých částech i s pasážemi zpestřenými hustšími porosty, bažinami, skalnatými svahy nad údolím řeky Teplé a v náhorní zvlněné části místy posetý kameny a balvany. Jedinou vadou na kráse organizačně i sportovně velmi povedených závodů bylo pouze deštivé a chladnější počasí, které provázelo celý průběh nedělní finálové části. Orientační běžci jsou však zvyklí bojovat za jakýchkoliv podmínek a výsledky svědčí o tom, že to platilo i o většině adeptů na medailová umístění z řad hradeckých klubů.

Více cenných kovů si odvezlo OK99, ten nejhodnotnější vybojovala Markéta Novotná ve starších dorostenkách (kategorie D18) a Pavel Kubát mezi juniory (H20). Oba patří k fyzicky i mapově zdatným běžcům, kterým vyhovují terény s náročnějším podkladem a zároveň vyžadující i dobrou mapovou techniku. To i potvrdili, byť až po dlouhém boji. Kubát hned na postupech na 3. a 4. kontrole chybami ztratil dohromady tři minuty, ale v závodě na 12,2 km a více než 70 minut to nakonec neznamenalo vyřazení ze souboje o medaile. Nenechal se nepovedeným úvodem vyvést z koncentrace, po zbytek trati již předváděl prakticky bezchybný výkon a nakonec zvítězil s náskokem 3,5 minuty. Novotná po jediné menší chybě v úvodu neztrácela na čelní pozici mnoho a nakonec se na ní i dotáhla. O nejvyšší příčky by mezi juniorkami jistě bojovala i její sestra Tereza Novotná, ta ovšem v srpnu odcestovala na dlouhodobý studijní pobyt v zahraničí, který ji umožnily výborné výsledky v atletických běžeckých disciplínách a přinejmenším do poloviny příštího roku s ní tedy její mateřský klub nemůže počítat. Nicméně v této kategorii mají hradečtí silné zastoupení. Letos výborně běhající Denisa Kosová se o jasné vítězství připravila jedinou tříminutovou chybou, která pro ní nakonec znamenala konečné čtvrté místo. Na stupních vítězů ji zastoupila jiná letošní posila OK99, Jana Valešová, odchovankyně klubu OK Chrastava. Po stabilním výkonu bez vážnějších chyb si nakonec doběhla pro stříbrnou medaili, když ke zlatu ji na hodinové trati  chyběly jen dvě sekundy. O dalších sedm sekund pomalejší pak byla Karolina Teplá, která tak vybojovala alespoň jednu bronzovou medaili pro oddíl Slavie Hradec Králové.

V hlavní ženské kategorii patřila k favoritkám Monika Topinková z OK99. Svoji kvalifikační skupinu vyhrála a také v úvodu finálového závodu byly její mezičasy průběžně nejlepší. Pak už se ovšem dopustila chyb a nakonec se propadla na osmé místo. Zvítězila letošní dvojnásobná medailistka z mistrovství světa Dana Šafka-Brožková (Sportcentrum Jičín), která je v současnosti na domácí scéně opravdu jen výjimečně porazitelná. Další medailistky, Martina Zvěřinová a Iveta Duchová (obě Lokomotiva Pardubice), na ní ztratily 4, resp. 5 minut. Do Jičína nakonec putovalo i zlato z hlavní mužské kategorie, díky Štěpánovi Kodedovi, který porazil o pouhých 7 sekund Tomáše Dlabaju (OOB TJ Turnov) a 49 sekund Jana Šedivého (SK Praga Praha) – všichni tak absolvovali trať o délce 16,1 km (vzdušnou čarou – ve skutečnosti tedy delší) a s převýšením 490 m v rozmezí 89,5 – 90,5 minuty. Šestým místem zde zaznamenal alespoň pódiové umístění Eduard Šmehlík ze Slavie. Za zmínku rozhodně stojí i jeden výsledek z kategorie souběžně se konající veteraniády – jednaosmdesátiletý František Vykysalý (OK99) skončil v kategorii H75 (kde tedy musí soupeřit i s běžci o šest let mladšími) na třetím místě.

S přispěním výsledků z tohoto mistrovství pak byly sestaveny nominace na zbývající dvě letošní série závodů světového poháru. Ta první se koná již o nadcházejícím víkendu v Liberci – na české území se světový pohár v orientačním běhu vrací po dlouhých devíti letech (od té doby se však ještě v roce 2008 odehrálo na Olomoucku mistrovství světa). Poslední letošní závody SP se pak odehrají o týden později ve Švýcarsku. Pro všechny tyto podniky dostala důvěru již zkušená Monika Topinková a také Pavel Kubát, pro kterého se bude naopak jednat o velkou premiéru – úspěšný junior bude s běžci světové třídy na závodech vrcholné úrovně bojovat úplně poprvé.

Autor: Petr Kadeřávek

zdroj: hradeckralove.org

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *