informační server pro Pardubice, Hradec Králové a okolí

Starý hromosvod na Zelené bráně, který v minulém týdnu odborná firma nahradila novým, měl derniéru jak se patří. Ve středu večer totiž do pardubické dominanty udeřil blesk. Dosluhující bleskosvod sice odvedl svou práci, přesto elektrický výboj poškodil elektrické vedení. Ve čtvrtek technici zapojili hromosvod nový, který má bránu před podobnými nehodami ochránit.

„Podle odborníků nešlo o hlavní výboj. Přesto blesk poškodil hlavní jistič a pojistky na světelném vedení. Ale měli jsme štěstí, že nezapálil třeba dřevěné krovy brány,“ řekla Alena Blažková, technička pardubického magistrátu. Škody způsobené středeční bouří nejsou ještě vyčísleny, jejich náhradu ale bude město uplatňovat u pojišťovny. Událost potvrdila, že na výměnu hromosvodu byl skutečně nejvyšší čas. Přišla město asi na 480.000 korun, blesk by však mohl na památkově chráněném objektu a přilehlém historickém centru způsobit škody mnohonásobně vyšší.

 

Na výměnu bleskosvodu měli montéři dva týdny. Vše nakonec zvládli během pěti dnů. „Souběžně tu pracovali tři party. Jedna prováděla výkopy pro zemnící zařízení, druhá pracovala z plošiny a třetí šla shora na lanech. Šlo nám o čas, bylo třeba využít počasí,“ popsal průběh prací Miroslav Pulicar, majitel firmy, která montáž nového hromosvodu prováděla. Nové zařízení se čtyřmi svody do země, je podle něj lépe uzemněné než to předchozí a také svod je rovnoměrnější než byl doposud.

 

Zelená brána byla namísto plánovaných dvou týdnů uzavřena pouze čtyři dny. V pátek odpoledne a o víkendu její vyhlídka už opět lákala návštěvníky k pohledu na Pardubice z ptačí perspektivy.

zdroj: pardubice.eu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *