informační server pro Pardubice, Hradec Králové a okolí

16. ročník mezinárodního jazzového festivalu Jazz Goes to Town bude zahájen v pondělí 11. října slavnostním koncertem u příležitosti sedmdesátých narozenin skladatele a pianisty Karla Růžičky. V kostele Božského Srdce Páně (naproti Tescu) bude provedena jeho slavná Celebration Jazz Mass. Dramaturg Martin Brunner se spolu se svým týmem snažil připravit i v situaci, kdy má téměř poloviční rozpočet než před dvěma lety, kvalitní vyvážený program. „Bohužel jsme ztratili několik stálých partnerů a další odešli těsně před zahájením letošního ročníku,“ říká tento hradecký jazzman a patriot se smutkem v hlase.

Královéhradecký festival se proto nemůže srovnávat s bohatšími akcemi v Praze, Přerově nebo i dalších městech. „V nejbližší době se asi budeme muset spolu s městem zamyslet nad budoucností festivalu. Já bych v žádném případě nechtěl jít cestou vystoupení amatérů, raději bych festival třeba zkrátil, ale zachoval jeho kvalitu.“ I když se zdá, že letošní ročník nemá žádnou světoznámou hvězdu, opak je pravdou. Americké Indigo Trio má ve svých řadách totiž v současné době oceněnou jazzovou flétnistku roku Nicol Mitchel a nejlepšího perkusistu světa Hamida Draka. Těšit se na ně můžete v průběhu hlavního festivalového koncertu v sobotu večer v Aldisu. Festivalová dramaturgie připomene několik významných výročí – například Jana Koubková slaví pětašedesátiny, představí sólový klavír (Naj ponk), přiveze mladou kapelu (Infinite Quartet), blues (Vera Love), fusion (Jazz Q) a představí i moderní evropskou linii jazzu (Airschift). Francouzský institut nabídl vynikajícího a cenami ověnčeného trumpetistu Ibrahima Maaloufa, který se mimo jiné podílel na Stingově albu If On A Winter’s Night…. Celkem bude hrát v Hradci Králové 118 muzikantů z 22 kapel.

Přestože Jazz Goes to Town ve správném překladu neznamená Jazz jde městem, jak se traduje, ale spíše Jazz vtrhne do města, pokračují organizátoři v pořádání koncertů na netradičních místech, i když to není snadné. „Je to náročné na dobré nazvučení, Petrof nám třeba nechce půjčovat klavír do hospod, a také muzikanti nemají rádi takzvaný „gastrojazz“, při kterém se lidé nahlas baví,“ vysvětluje Martin Brunner. Proto se musí do těchto prostor volit hlasitější ansámbly, které hluk hostů přehluší. Letos se bude hrát kromě úvodního kostela v klubu Springfield v Gayerových kasárnách, v divadlec Drak a v Labyrintu divadla Drak, v AC klubu, v restauraci Na staré poště, v Adalbertinu a samozřejmě v pátek a v sobotu v Aldisu. Tam také uvidíte úžasnou výstavu černobílých fotografií z jazzových festivalů v Lucerně od Miroslava Jodase. Více informací na http://www.jazzgoestotown.

zdroj: hradeckralove.org

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *