informační server pro Pardubice, Hradec Králové a okolí

Už na začátku března se rozhodne o osudu dvou významných nominací, které si v letošním roce připsalo na svůj vrub Klicperovo divadlo v Hradci Králové. Ceny Alfréda Radoka, tedy ceny české kritiky, uděluje každoročně Nadační fond Cen Alfréda Radoka ve spolupráci s agenturou Aura – Pont a časopisem Svět a divadlo. Letos se Klicperovo divadlo může pyšnit nominací v kategorii Česká hra roku , a to za satirický monsterkabaret Noc oživlých mrtvol dramatika a režiséra Davida Drábka, a také jmenováním v kategorii nejočekávanější – jako Divadlo roku 2010 ! V letech 1998 až 2003 se Klicperovo divadlo stalo držitelem tohoto ocenění hned čtyřikrát.

Šancí stát se nejlepší poprvé uvedenou českou hrou mají po loňském vítězství hry Náměstí Bratří Mašínů i Drábkovy „Mrtvoly“ – kritikou i divácky oblíbená a vyhledávaná inscenace, kterou divadlo uvedlo v únoru roku 2010 na komorní scéně Studia Beseda. Autorská inscenace, která původně vznikala na základě nespoutaných hereckých improvizací, se záhy po premiéře stala událostí hradecké divadelní sezóny. Nezapomenutelná ústřední postava, kterou je neotřelý bavič a „pravdař“ Beverly Rodriguez v podání Vojtěcha Dvořáka, a jehož humor je „jemný jako rezavá rašple“, našla neskrývané zalíbení u širokého spektra diváků. „Beverly je s železnou logikou dadaismu ve skutečnosti zmutovaná Barbora Škrlová. V monstrózní televizní realitě je možné všechno. Nejreálnější věcí na světě je fikce a mezi fikcemi vítězí jen věci naprosto a beze zbytku pitomé…“ uvedl na konto „Mrtvol“ divadelní kritik a obdivovatel trpce kořeněné jevištní poetiky Vladimír Just. „Ocitli jsme se ve světě, v němž už jsme dávno přestali vyrábět kýč, protože kýč si vyrábí nás,“dodává.

David Drábek, umělecký šéf Klicperova divadla, nedávno rozvířil mediální hladinu svou rozhlasovou hrou Koule, která pojednává o osudech vrcholových sportovkyň z dob socialismu. Klicperovo divadlo plánuje uvedení hry Koule v ústřední roli s Pavlou Tomicovou v příští sezóně na své Hlavní scéně.

Slavnostní předání Cen Alfréda Radoka proběhne 5. března v Divadle Komedie a o týden později – 12. března uvidí diváci sestřih z tohoto slavnostního setkání od osmi hodin na ČT 2.

Na tiskové konferenci Herecké asociace byly ve středu 16. února vyhlášeny rovněž nominace na prestižní cenu Thálie. Ty se udělují především za mimořádné umělecké výkony v uplynulém kalendářním roce. Nominaci za nejlepší mužský herecký výkon v kategorii činoherního divadla drží letos herec Klicperova divadla Dušan Hřebíček, a to za roli Rogerav inscenaci Král je panna od současné britské dramatičky Moiry Buffini. Odborná porota ocenila výkon Dušana Hřebíčka jako „mimořádně niterný, citlivý a neokázalý“ a dále uvádí na oficiálních stránkách výročních ocenění: „Dušan Hřebíček prokázal v interpretaci této role výraznou schopnost sklenout složitý oblouk vývoje postavy a postihnout její proměny. Jeho výkon je prodchnutý silnou vnitřní intenzitou.“

Roli Rogera nastudoval v loňské sezóně pod vedením režisérky Lídy Engelové, která inscenací Král je panna navázala na již dřívější spolupráci s Klicperovým divadlem. Jak sama často říká, zajímá ji především silné herecké divadlo a během práce se ráda a s důvěrou opře o dobrého a zkušeného herce, který si na jevišti dokáže stát za vyřčeným slovem. Dušan Hřebíček mezi takové herce bezesporu patří. Díky svému autentickému projevu, mimořádné schopnosti hereckého nadhledu a hlubokému porozumění roli, kterou hraje, je schopen propůjčit jakékoli postavě nebývale současného a svěžího ducha. Nejinak je tomu i v případě konzervativního křesťanského kněze Rogera ve hře, která se reálně odehrává v době raného středověku.

Dušan Hřebíček je členem uměleckého souboru hradeckého divadla od roku 1988. V poslední době zazářil mezi jinými v inscenaci Davida Drábka Náměstí Bratří Mašínů, kde ztvárnil hlavní roli stárnoucího kardiaka Vendelína, který prožívá osobní krizi v bizarním příběhu na hranici reality a snu. Výrazný herecký a pěvecký výkon podává i v roli Listonoše v jazzové opeře Dobře placená procházka, kterou Klicperovo divadlo s úspěchem uvádí od poloviny loňské sezóny. Jeho nejnovější rolí je svérázný Doktor Watson v Drábkově mysteriózní inscenaci Sherlock Holmes a Vraždy vousatých žen. Kromě hraní se věnuje výtvarné činnosti, skládání hudby, hře na slovenskou fujaru, psaní textů a folklóru.

Osmnáctý ročník Cen Thálie budou moci diváci sledovat 26. března 2011 v přímém přenosu na ČT 1.

zdroj: hradeckralove.org

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *