informační server pro Pardubice, Hradec Králové a okolí

 

Byl pozdní večer – první máj –

večerní máj – byl lásky čas.

Hrdliččin zval ku lásce hlas,

kde borový zaváněl háj.“

Všichni známe K.H. Máchu a jeho Máj. Na úvod jsem si dovolila použít úryvek jeho básně, abych si pomohla navodit vám romantickou atmosféru. Ne každý člověk je romantikem, ale neznám člověka, kterému by se nelíbilo slovo láska a to vše co k lásce patří. A před námi je teď období lásky.

 

Už od 13.století je měsíc květen spojen s lidovými oslavami a je považován za měsíc lásky. Než měsíc květen otevře dveře, duben se s námi rozloučí tím, že nám tu zanechá na rozloučenou 30. duben. Tento den, nebo spíš jeho noc je podle dostupných pramenů magická. Tato noc se uchovala do dnes. I když se svátek původně pravděpodobně slavil o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, nacházejícímu se přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Lidé věřili, že tuto noc se čarodějnice slétají na čarodějnický sabat, a skutečně je tato noc jedním z největších pohanských svátků.

 

Čas běžel a dnes se v tento večer slaví spíš jen odchod zimy a příchod jara. Neznám člověka, který by „čarodky“ neslavil. Tou oslavou myslím spíš skutečnost, že si všichni koupíme buřta a zajdeme si ho někam opéct a při té příležitosti si dáme pár piv a popovídáme si s přáteli.

Vím přinejmenším asi o 7. místech kam v Hradci můžete zajít. Pokud nemáte rádi tyto masové akce jako já, pozvěte přátelé a udělejte si oheň u vás na zahradě. Je to úplně to samé a klidnější. Užijte  si dnešní večer!

Zítra na nás ráno čeká měsíc květen a s ním první máj. 1. máj je u nás svátkem práce a také dnem který je u věnován lásce. Možná, že většina z vás už slavila svátek lásky, myslím tím „americký“ Valentýn. Jsem ráda, že jste si ho užili. V zimě a v mrazu to muselo být skvělé. Ta třetina z nás která oslavuje lásku v květnu, se má na co těšit.

Měsíc květen patří k teplým měsícům takže můžeme počítat s tím, že květen bude teplý, i když stát se může cokoliv. A že bude pršet? To přece nevadí. Můžeme si v květnu zatančit v dešti. Protančit se můžeme třeba až na Masarykovo náměstí. Skoro přímo uprostřed tohoto náměstí, se tyčí v celé své kráse jeden ze symbolů který k máji patří. Májka.

Vidíte a je tu skvělý nápad jak strávit svátek lásky. Vezměte svoji drahou polovičkou někam na dobrý oběd. Projděte se třeba k té májce (snad jí do té doby nikdo neukradne) a pak někde v parku pod rozkvetlým stromem, stvrďte svoji lásku polibkem. Prvomájový polibek je nutností!! Babičky říkají, že by to měla být rozkvetlá třešeň (vím, že babičky mají vždycky pravdu) ale já si myslím, že není tak důležité jaký to je strom. Důležité je, že jste vy chlapi nezapomněli a polibek pod stromem realizovali. V Hradci kde je strom na každém kroku, to není vůbec žádný problém. Takže žádné výmluvy, vaše drahá polovička za to stojí.

 

Krásný svátek lásky a celý měsíc květen vám s láskou přeje

akcivE

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *