informační server pro Pardubice, Hradec Králové a okolí

Kromě řady úspěšných farmářských trhů přichází tentokrát Hradecká kulturní a vzdělávací společnost již posedmé s tradičním předvánočním jarmarkem lidových řemesel – Martinskými trhy . Do Hradce se tak v sobotu 10. listopadu sjedou řemeslníci z měst, obcí a vísek celé naší krásné vlasti, aby ve všech prostorách Adalbertina a přilehlého parkoviště od 9 do 16 hodin předvedli výrobky lidové tvorby a uměleckých řemesel včetně vánočního zvykosloví. A výběr tu bude vskutku bohatý, neboť do této chvíle se organizátorům akce přihlásila více než stovka prodejců z Čech a Moravy.

 

Co všechno na trzích uvidíte? Keramiku užitkovou i dekorativní, vánoční ozdoby a dekorace, malované sklo, výrobky ze dřeva, kůže, proutí, skla, kovu, včelího vosku, obrázky s podmalbou na skle, vitráže, svíčky, batiku, patchwork, drobné i větší dárky z přírodních materiálů a další výrobky lidové tvorby a řemesel s ukázkami jejich zhotovení. Bohatá nabídka obsahuje rovněž zboží z pedigu a korku, ručně řezané svíce nebo například výrobky z ovčí vlny. Nebudou chybět ani textilní a dřevěné hračky, polštářky, kapsáře, aranže z přírodních materiálů, šperky a bižuterie a kupa drobností jen tak pro radost.

 

Co můžete na trzích ochutnat? Sýry, tradiční lidové pečivo, pražené oříšky, mandle, dýňová a slunečnicová semínka, slané i sladké ořechy a mandle, martinské rohlíky, koláče, štrúdl, štramberské uši staročeský trdelník, perník, turecký med, medovinu, svařené víno a spoustu dalších dobrot. Jak uvedla Jaroslava Vajrauchová z pořádající společnosti, zajímavostí budou jistě také výrobky z rakytníku a brusinek.

Ale ani to není ještě všechno. Na Dni otevřených dveří Klubu lidové tvorby, který bude mít prostor v Bílém salonu Adalbertina, se děti i dospělí budou moci naučit vyrábět vánoční ozdoby z papíru, drátků a dalších materiálů nebo se seznámit s vánočním zvykoslovím. Kromě toho si mohou ozkoušet třeba zajímavou moderní disciplínu, kterou je malování na obličej. Přijďte se podívat – bude to příjemně a užitečně strávená část víkendového dne.

zdroj: hradeckralove.org

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *