informační server pro Pardubice, Hradec Králové a okolí

Město Hradec Králové podpoří výstavbu cyklostezky nazývané Stezka mechu a perníku, která by v budoucnu měla spojit Hradec Králové s Pardubicemi. Memorandum o podpoře tohoto projektu dnes spolu s představiteli Pardubic, dotčených obcí i obou krajů podepsal ve Vysoké nad Labem hradecký primátor Zdeněk Fink.

Deklarace má pomoci oživit projekt propojení obou měst cyklistickou stezkou. Hradec Králové má o opětovné nastartování projektu zájem, rada města proto počátkem srpna rozhodla o provedení aktualizace dokumentace pro územní řízení. Ta má zohlednit i některé nové skutečnosti. Jedná se například o možné náhradní vedení trasy u Bukoviny, kde existují potíže s výkupem pozemků.

Město Hradec Králové spolu s partnery současně připravuje založení svazku obcí, který následně požádá Státní fond dopravní infrastruktury o poskytnutí dotace na výstavbu stezky. První úsek mezi Ráby a Pardubicemi už cyklisté využívají, zbývající část, která povede z Hradce přes Vysokou nad Labem, Bukovinu, Dříteč a Němčice je teprve třeba postavit. Jako první by měl přijít na řadu úsek vedoucí podél Labe z Hradce Králové do Vysoké. Termín jeho výstavby zatím není znám, nicméně snahou je, aby se tak stalo co nejdříve. Projekt počítá s náklady na vybudování celé Stezky mechu a perníku ve výši zhruba 140 milionů korun, ovšem skutečné by mohly být výrazně nižší. Srazit je může případná soutěž na zhotovitele díla.

Hradec Králové i ostatní zúčastněná sídla předpokládají, že cyklostezka do Pardubic bude mít široké využití. Sloužila by například lidem k cestě na kole do práce, ale také turistům. Výletníky by na stezku mohl přilákat třeba zamýšlený sumář přírodních a jiných pamětihodností, které lze na trase spatřit. Přibližně dvacet kilometrů dlouhý úsek mezi sousedními krajskými městy se stane součástí plánované dálkové mezinárodní cyklotrasy Labská stezka, která povede podél Labe z Krkonoš až do německého Hamburku a dál k Severnímu moři.

zdroj: hradeckralove.org

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *