informační server pro Pardubice, Hradec Králové a okolí

Ve čtvrtek 5. 1. 2012 bude dočasně uzavřen pravý jízdní pruh na náměstí Republiky ve směru od Jahnovy ulice k přechodu před Zelenou bránou. Dočasná uzavírka umožní modelovat situaci, která by vznikla při zřízení vyhrazených jízdních pruhů pro cyklisty a MHD.

Studenti pardubické univerzity budou měřit především délku kolony stojících vozidel během špičky.“Chceme ověřit předpoklad, že propustnost ve sledovaném úseku zůstane stejná. Navržená opatření by pak měla přispět ke zvýšení plynulosti a bezpečnosti silniční dopravy v daném úseku,“ říká Pavel Svoboda z Dopravní fakulty Univerzity Pardubice, který je členem dopravní komise rady města a průzkum organizuje. Jak z ulice Karla IV, tak z Jahnovy ulice ústí na náměstí Republiky vždy pouze jeden pruh. Podle Svobody tak odebráním pruhu na náměstí Republiky nedojde k žádnému výraznému omezení dopravy.

Nová opatření

Pokud se tento předpoklad potvrdí, půjde o první krok k realizaci úpravy dopravního značení v daném prostoru (viz. obrázek). Ve směru od Jahnovy ke třídě Míru by mohl být doplněn cyklo pruh, na který bude navazovat vyhrazený pruh pro MHD a cyklisty. V opačném směru, před křižovatkou u elektrotechnické školy, bude vyznačen cyklopruh a tzv. prostor pro cyklisty.

Opatření předznamenávají další záměry v této lokalitě, jako je například rekonstrukce náměstí Republiky. „Díky průzkumu se dozvíme víc o tom, jak doprava na náměstí Republiky funguje. Budeme vědět jak předejít chybám, které by v případě stavebních úprav vyšly draho,“ řekl náměstek primátorky Martin Bílek.

Přínosy připravovaného opatření

větší plynulost a bezpečnost provozu
priorita MHD a zlepšení podmínek pro průjezd vozů MHD v oblouku u Krajského úřadu
zvýšení bezpečnosti a komfortu cyklistů (zejména při odbočení z nám. Republiky na třídu Míru)
propojení cyklostezky na Sukově třídě s náměstím Republiky
zvýšení bezpečnosti a komfortu přecházení u potravinářské školy a před kostelem
možnost dalších navazujících úprav
Příprava opatření je jednou z aktivit projektu Central MeetBike, který je realizován prostřednictvím programu CENTRAL EUROPE, který je spolufinancován ERDF. Opatření jsou součástí akčního plánu pro rozvoj cyklodopravy PARDUBIKE 2015.

zdroj: pardubice.eu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *