informační server pro Pardubice, Hradec Králové a okolí

 

Na jednom brehuMezinárodní festival Na jednom břehu již dvanáctým rokem oživuje řeku Orlici v Hradci Králové náplavou širokého hudebního proudu world music. Pro opakované rozmary květnového počasí letošní ročník nezakotví v Letním kině, ale v novém přístavišti – v okolí Divadla Drak . V  sobotu 31. května 2014 zde zaplní dva skvělé akustické sály i open air scénu před divadlem . Atmosféra letního festivalu se prolne s klubovou intimitou a dramaturgie bude tradičně bohatá na jména současné world music, jazzové i indie scény. Na třech pódiích se budou střídat hudebníci a hudebnice z Čech, Slovenska, Maďarska a Velké Británie.

 

Je nám ctí přivítat v Hradci vícenásobnou slovenskou zpěvačku roku Janu Kirschner s jazzovým triem a s mužskou částí vokální skupiny Skety. Její nejnovější album Moruša: Biela je považováno za jednu z nejlepších nahrávek minulého roku, slova hudebních kritiků si tak můžete ověřit na vlastní oči a uši. Jana Kirschner, která vstoupila na alternativní scénu s grácií a zkušeností z anglických klubů a konečně i s vlastními texty, má v sobě poetiku folklóru, pouličního hraní i jazzového kabaretu.

Ze zahraničí míří do Draku velký objev světové world music, maďarští Söndörgő, kteří nepochybně roztančí publikum během pár vteřin. Pětice, jejíž název můžeme volně přeložit jako „děti na stopě“, rozezní svoje dávno zapomenuté tambury bluegrassovou rychlostí a písňovými klenoty slovanských přistěhovalců z okolí řeky Dunaje.

britského Birminghamu se přižene čertovský klez-punkový nářez Johnny Kowalski and the Sexy Weirdos, přivážející čerstvou novinku Kill the beast. Krev rozproudí i českobudějovické indierockové trio Vees, milující šedesátky a moderní zvuk současných kytarovek.

Hudební nadhled a vtip vnesou do festivalového zahájení na Letní scéně jazz-popové stálice Eggnoise, které se po dvou letech odmlky vrátily na jeviště s výbornou deskou prostého názvu 4.

Do amerických dálav vás sveze na vlně rocku a pravého country parta Johannes Benz, letošní festivalový objev, okouzlující nadžánrovou melodikou a bravurou hry zkušených muzikantů. Debutové album One way road vydali letos na počátku března svým čerstvě založeným labelem Tranzistor.

Kromě nálože strhující muziky se můžete těšit opět na kolorit místního „přístavního“ života. Na pouliční akustické scéně potkáte zemitou a poetickou akordeonistku Janu Vébrovou. Říká se jí varnsdorfská Vetruše i Jana z Větrného mlýna, přesto tato subtilní žena dokáže zazpívat svoje syrové texty s upřímnou naléhavostí. Na jiném konci areálu můžete zažít vášnivý styl španělského tance Studia Flamenco. Odvážní si mohou vyzkoušet tetování, ať již na na nevinném ovoci, či doslova na vlastní kůži, ve skutečném tetovacím Salonu. Zábavní ghetto nabídne uličku s tržištěm s širokou nabídkou originálních doplňků a nezbytných zbytečností pro potěchu oka i ducha. Pro gurmány vinárnu a čajovnu U Poutníka, pro žíznivce pivní degustační klub U Draka a pro všežravce indické, arabské i české speciality.

Předprodejní cena na všechny scény činí tradičních 250 Kč – mimo koncert Jany Kirschner. Ten bude raritou jen pro několik desítek „vyvolených“. Hlavní sál divadla Drak má pohodlných a fantasticky ozvučených 160 míst.Předprodej vstupenek za 490 Kč, zahrnující koncert Jany Kirschner i celý festivalový program, jsme spustili již 31. března 2014 na hradeckém rezervačním systému www.hkpoint.czVstupenky možno zakoupit i osobněv městském Infocentru. Jednotlivé profily účinkujících a další cenné informace naleznete na www.najednombrehu.cz.

Zakotvěte Na jednom břehu za jakéhokoliv počasí!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *