informační server pro Pardubice, Hradec Králové a okolí

Panenkárium

Panenky, kočárky, pokojíčky, houpací koníci, nádobíčka, ale i autíčka či knížky. A to vše od roku 1900 až do současnosti. Taková je nabídka nového malého muzea ukrytého v uličkách starého města nazvaného Panenkárium.

 

 

Ředitelka muzea a sběratelka starých hraček v jedné osobě Lenka Dedeciusová usilovala o vybudování muzea už dlouho. „Léta jsem v těchto prostorech měla prodejnu kabelek a doma se mi zatím rozrůstala sbírka hraček, která postupem času zabrala část našeho rodinného domku. Obchod tu nekvetl podle představ, a tak vznikl nápad vyměnit původní sortiment za hračky.“ Do obchůdku se tak počátkem letošního roku začali stěhovat noví nájemníci – plyšoví, z celuloidu, porcelánu, textilu i papíru. Spousta exponátů má svůj „rodný list“ z počátku minulého století, nejmladší jsou tu pak z let sedmdesátých. „To ale neznamená, že bychom neměli žádné hračky z roků pozdějších. Jednoduše se sem všechny nevejdou, a tak budeme expozici postupně obměňovat,“ vysvětluje Lenka Dedeciusová.

Návštěva Panenkária v Úzké ulici, která je malým výletem do mládí, je možná od čtvrtka do neděle mezi 10. a 16. hodinou nebo i jindy po telefonické dohodě. Více informací na www.panenkarium.cz nebo telefonním čísle 702 078 950.

Video se spustí kliknutím na náhled:

 

Návrat do dětství v muzeu panenek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *