informační server pro Pardubice, Hradec Králové a okolí

Zcela nový typ informace pro cestující městskou hromadnou dopravou se objevil na čerstvě zrekonstruované zastávce Adalbertinum směrem k magistrátu města. Panel poskytuje cestujícím nejpřesnější informace o skutečných odjezdech jednotlivých linek. Zajištění on-line aktualizace zajišťuje provázanost počítačového systému v panelu spolu s vysílačkami a GPS ve vozech.

Na panelu není zobrazen předpokládaný příjezd vozidla dané linky dle jízdního řádu, jak tomu bylo dosud, ale zcela aktuálně se zobrazuje čas v minutách, za jak dlouho vozidlo přijede podle jeho skutečné vzdálenosti od zastávky. Tedy včetně změny vyvolané například zpožděním. „Vozy posílají přes systém GPS informaci o tom, na které zastávce právě jsou, jednak na dispečerské pracoviště, ale současně signál vozů „odposlouchává“ i panel, ve kterém je instalováno zařízení na příjem informací a na jejich rychlé vyhodnocení. Podle toho, jak vůz vysílá informace o svém aktuálním časovém rozdílu oproti jízdnímu řádu, počítač v panelu signál vyhodnotí a zobrazí data na informačním displeji,“ vysvětluje Jiří Stuchlík z Dopravního podniku.
Zařízení, jehož hodnota je cca 80 až 100 tisíc korun, připravila pro Dopravní podnik k testování zdarma firma Apex. Bez investice v podobě spousty práce nad „nakrmením“ systému potřebnými údaji z několika zdrojů se ovšem jeho zprovoznění neobešlo.
Zkušební provoz informačního panelu skončí v prosinci, poté se vyhodnotí jeho funkčnost, poruchovost a reakce cestující veřejnosti na tento nový druh informace. Závěr hodnocení pak rozhodne o případném rozšíření této služby.

zdroj: hradeckralove.org

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *