informační server pro Pardubice, Hradec Králové a okolí

Terasy pod kanovnickými domyPo rozsáhlé rekonstrukci se 14. prosince ve 12 hodin otevřou návštěvníkům terasy pod kanovnickými domy vedle pivovarského schodiště.  Další odpočinková zóna v historickém centru města se tak připojí k již zpřístupněným jižním terasám. Z obou areálů se lidé budou moci naplno těšit zjara, neboť klimatické podmínky v zimním období neumožní bezpečné využívání těchto svažitých lokalit, a budou proto uzavřeny.

 

Poškozené hradby a neudržované terasy ve svahu vedle pivovaru naproti zimnímu stadionu už jsou minulostí. Postupná obnova městských hradeb, kterou hradecká radnice zahájila v roce 2006, byla v těchto dnech zakončena. „Oprava teras byla zahájena vloni na podzim,“ říká vedoucí investičního odboru magistrátu Valentýn Avramov.

 

„V předstihu se uskutečnil archeologický průzkum a termín ukončení rekonstrukce tohoto doposud zanedbaného místa v centru Hradce Králové jsme dodrželi přesně na den,“ potvrdil Petr Jedlinský ze stavební firmy, která terasy zrekonstruovala.

Dříve se v této zanedbané lokalitě rozkládaly v neudržovaných svazích vinice, do budoucna však bude pro Hradečany příjemnou odpočinkovou zónou, kde si budou moci lidé posedět na lavičce nebo sledovat vodu ve fontáně. Na terasách vzniklo schodiště kryté pergolou a otevřený altán, který projektanti umístili do místa, kde archeologové objevili pozůstatky historické bašty. Altán je tvořen ocelovou konstrukcí porostlou popínavými rostlinami a dřevěnými prvky. Stavbaři se také vrhli do oprav horní i dolní městské hradby přiléhající k chodníku. Část horní hradby navíc přistavěli.

„Nechali jsme pro tento účel vyrobit gotické cihly, které byly ještě speciálně otryskány, aby navodily dojem stáří. Stejně tak spárování jsme museli udělat historické,“ řekl Petr Jedlinský. Prozradil, že na návštěvníky čeká ve třech pochozích úrovních necelých dvě stě metrů příjemné procházky včetně tří upravených schodišť. Vchody do parčíku budou dva. Veřejnosti se pomyslné brány těchto i nedalekých jižních teras po zimě opět otevřou nejpozději na Josefa, tedy 19. března. Pokud bude počasí přát, mohou být po dohodě technických služeb a městské policie otevřeny i dříve.

Oprava teras pod kanovnickými domy vyšla cca na 18 milionů korun včetně daně z přidané hodnoty. Velkou část prostředků však město získalo z evropských dotací, a to ve výši bezmála 14 milionů korun. Žádost o dotaci město podalo v srpnu 2010 a smlouva o jejím poskytnutí byla podepsána v březnu letošního roku.

zdroj: hradeckralove.org

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *