informační server pro Pardubice, Hradec Králové a okolí

Ve středu krátce před sedmou hodinou ráno otřásl okolím Semtína na Pardubicku obrovský výbuch. V areálu chemičky došlo k explozi nitroglycerinu, silný výbuch poničil část areálu. Záchranáři hledají čtyři lidi.

Na místo vyjela ihned jednotka hasičů a na pomoc i jednotka profesionálních hasičů z Pardubic. O výbuchu byla informována Česká inspekce životního prostředí. Na místě zasahují i další záchranáři, včetně kynologů.

Kromě čtyř pohřešovaných byli na místě další čtyři lidé ošetřeni, převážně měli řezné rány od skla.

„Náraz byl tak silný, že se nám otřásl celý byt. Mysleli jsme, že je to někde za rohem,“ řekla ČTK obyvatelka Lázní Bohdaneč, které jsou vzdálené od místa výbuchu v Semtíně asi čtyři kilometry.

Varovná textová zpráva o provozní nehodě 

Starostka Lázní Bohdaneč Květoslava Jeníčková dostala od firmy varovnou textovou zprávu, že se stala provozní nehoda. Nitroglycerin, ale prý není škodlivý, a radnice proto neinformovala občany, protože by tak šířila poplašnou zprávu. Náraz rozbil ve městě dvě výlohy

Podle informací Práva došlo k výbuchu na místě kompletace ohňostrojných bleskovic.

„K výbuchu došlo v areálu chemičky Semtín. Na místě zasahuje několik hasičských jednotek. Bližší informace nejsou zatím k dispozici,“ potvrdila Právu mluvčí krajských hasičů.

„V 6:45 se ozvala ohromná rána, spustily se alarmy zaparkovaných aut a to podotýkám, že bydlíme asi dva kilometry vzdušnou čarou od místa výbuchu, kterým byla zdejší továrna na výrobu výbušnin Semtín,“ napsal Novinkám čtenář David Král.

Spolupracovník Práva ekolog Jiří Klicpera ze střechy svého domu zachytil mrak po explozi.

„První poexplozní mrak je vyfotografován z Lázní Bohdaneč v 6.48 a následné šíření zplodin v nižší vrstvě atmosféry pokračuje západním směrem k Živanicím a směrem na Přelouč. V Lázních Bohdaneč nevyšla zatím žádná oficiální zpráva městským rozhlasem,“ řekl Klicpera.

zdroj: novinky.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *