informační server pro Pardubice, Hradec Králové a okolí

Vedení města je pobouřeno nezodpovědným jednáním Pardubického kraje vůči společnosti East Bohemian Airport, která zajišťuje provoz civilní části pardubického letiště. Kraj se podle představitelů Pardubic nechová jako zodpovědný akcionář společnosti a ohrožuje tak její další existenci. Pardubice se obávají, že letiště přijde vinou krajských politiků o více než 200 milionovou dotaci z Evropské unie, která má umožnit modernizaci technického zázemí a tím další rozvoj letiště. Navíc zástupci Pardubického kraje v EBA naprosto nepochopitelně brzdí změny v orgánech společnosti.

„Pro mne je jednání některých představitelů Pardubického kraje naprosto nepochopitelné. Rok připravujeme modernizaci letiště, Pardubický kraj je prostřednictvím svých zástupců v představenstvu a dozorčí radě společnosti průběžně informován o všech krocích. A krátce před tím, než má k čerpání dotací dojít, náměstek hejtmana Pardubického kraje Jan Tichý zpochybňuje výběrové řízení na dodavatele, žádá jeho zastavení a podniká kroky, které mohou celou investici zhatit,“ řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

 

Společnost EBA připravuje modernizaci a rozšíření technického zázemí civilní části letiště nákladem zhruba 280 milionů korun. Usiluje přitom o dotaci z Evropské unie ve výši zhruba 214 milionů korun. Proto již v roce 2010 vybrala ve výběrovém řízení advokátní kancelář, která organizuje potřebné veřejné soutěže tak, aby byly zcela v souladu se zákonem a nebylo ohroženo čerpání evropských dotací. V prvním kole výběrového řízení na dodavatele stavby se přihlásilo 16 firem, losem z nich bylo vybráno pět do dalšího kola. A právě tuto skutečnost Jan Tichý napadá s tím, že při větší konkurenci by byla stavba levnější.

Požaduje po řediteli letiště zrušení výběrového řízení a vypsání nového. Pokud ředitel jeho žádosti nevyhoví, „Pardubický kraj nebude ochoten se jakkoli finančně podílet na této zakázce a zároveň bude významným způsobem ohroženo přiděleno evropských dotací“.

„Možná by se skutečně dalo při širším výběru ušetřit, ale nechápeme, proč se kraj proti postupu, který zvolila advokátní kancelář, neohradil již dříve, ale až před dokončením druhého kola výběrového řízení. V představenstvu i dozorčí radě má jako třetinový akcionář své zástupce, mohl tedy zasáhnout. Nyní je vážně ohroženo čerpání dotací pro letiště a přitom výběrové řízení bylo vedeno zcela v intencích zákona i požadavků EU,“ zlobí se primátorka.

Pardubické letiště je v provozu od roku od roku 1995, od roku 2002 bylo stoprocentním vlastníkem společnosti EBA město Pardubice, o pět let později se stal vlastníkem třetiny akcií Pardubický kraj. Vedení města, které „podrželo“ letiště v dobách, kdy bojovalo o své místo na slunci, je přístupem druhého akcionáře zklamáno. „Kraj nejprve v loňském roce převedl 100 milionů korun vyhrazených z evropských dotací pro modernizaci letiště na nemocnici, nyní ohrožuje uvolnění zbývající částky. A navíc blokuje obměnu statutárních orgánů po komunálních volbách, když jeho zástupci nepovažují za nutné přijít na valnou hromadu,“ dodala primátorka.

zdroj: pardubice.eu

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *