informační server pro Pardubice, Hradec Králové a okolí

Náměstí 28. říjnaNáměstím 28. října, tedy prostorem mezi obchodním domem Tesco a kostelem Božského srdce Páně, bude protékat voda v podobě malého potoka a nemá to být jediná zvláštnost tohoto prostoru. Chystaná rekonstrukce zmíněného náměstí přinese řadu novinek, které tuto frekventovanou část centra města zatraktivní.

 

„Práce by mohly být zahájeny v průběhu května. V první fázi dojde k rekonstrukci silničního profilu na Dukelské třídě, severním okraji náměstí 28. října a ulici S. K. Neumanna. Ta zahrne rekonstrukci kanalizace, vodovodu, kabelů a dalších inženýrských sítí uložených pod zemí, ale i zhotovení nového povrchu vozovky. Předpokládáme, že to stihneme do podzimu letošního roku a teprve v následném období budeme pokračovat na vlastním náměstí,“ přiblížil časový plán vedoucí investičního odboru magistrátu města Valentýn Avramov.  Zajímavým prvkem na náměstí se po dokončení prací stane nové tržiště zemědělských přebytků tvořené membránovou konstrukcí, které se objeví v místě stávajících stánků. Objekt má připomínat nedaleký terminál veřejné dopravy. Ani po dobu prací však lidé o možnost nákupu ovoce, zeleniny, medu, vajíček nebo sadby u trhovců, kteří nabízeli své výpěstky právě na náměstí 28. října, nepřijdou. Tržiště bude dočasně umístěno v prostorách po bývalé asijské tržnici mezi domy v ulici S. K. Neumanna naproti hotelu Černigov. „Předpokládám, že zde začne fungovat v polovině března,“ uvedl vedoucí odboru správy majetku města hradeckého magistrátu Ondřej Votroubek.

 

V nové dlažbě bude v části náměstí dokonce protékat voda, protože architekti do náměstí zakomponovali vodní prvek připomínající potůček. Architektonický návrh počítá s rozdělením náměstí na klidovou zónu s větším množstvím zeleně a vodotečí před kostelem a společenskou a obchodní část na straně blíže centru města. Přestavbu náměstí ocení i lidé s omezenou schopností pohybu, protože chodníky, vozovka, dlažba i travnaté plochy jsou navrženy ve stejné výškové úrovni. „Vítězný návrh, podle kterého se rekonstrukce uskuteční, je z dílny hradeckého architekta Martina Hájka,“ řekl manažer IPRM magistrátu Jozef Čižmár. „Rekonstrukce celého prostoru by měla být ukončena v říjnu nebo v listopadu příštího roku,“ sdělil Valentýn Avramov. Dopravní podnik v dotčeném úseku zároveň zrekonstruuje trolejové vedení. Vzhledem k nutnosti uzavření prostoru pro dopravu v době prací se ještě před tím musí opravit prostor křižovatky ulic Chelčického a Hořické. Právě sem budou odkloněny trasy některých linek městské hromadné dopravy, které ulicemi S. K. Neumanna a Dukelskou projíždějí. Oprava křižovatky potrvá do května.

Obnova náměstí 28. října a dvou navazujících ulic má přijít na zhruba 120 milionů korun, ovšem značnou část nákladů by měla pokrýt dotace, jejíž výše zatím není známa. Konkrétně půjde o peníze z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod, z oblasti podpory nazvané Rozvoj regionálních center. Žádost o dotaci město podá do konce dubna letošního roku.

zdroj: hradeckralove.org

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *