informační server pro Pardubice, Hradec Králové a okolí

Při procházce lesem kousek za Hradcem vás postraší hejkal, u rybníka spatříte vodníka sedícího na vrbě, na ohništi si opečete špekáček, vyspíte se v chatě pronajaté od lesníků a vyrazíte dál. Sen? V novohradeckých lesích se to na jaře díky nově otevřené pohádkové stezce, opravě rybníka Výskyt a dalším zlepšením stane skutečností. Některé změny potěší i bruslaře a cykloturisty využívající lesní cesty s živičným povrchem.

 

Lesy ležící jihovýchodně od města mají potenciál stát se obrovskou rekreační zónou obyvatel krajské metropole. Společnost Městské lesy Hradec Králové je proto hodlá zpřístupnit dalším návštěvníkům, k čemuž mají přispět i některé novinky plánované na letošní rok. Prioritou je dokončení vloni zahájené obnovy rybníka Výskyt, který od loňského podzimu získal novou hráz a zbavil se bahna usazeného na dně. „Už jsme zahájili napouštění rybníka a očekávám, že normální výšky hladiny dosáhneme do konce března. Teď ještě musíme opravit cesty poškozené stavbou a zrekonstruovat chatu u rybníka, kterou bezbariérově upravíme a budeme ji veřejnosti pronajímat třeba na víkendy. Jelikož chata leží na vloni zpřístupněné turistické trase pro tělesně postižené, očekáváme zájem o pobyt i ze strany této skupiny návštěvníků,“ sdělil ředitel Městských lesů Hradec Králové Milan Zerzán.

 

Rybník Výskyt se rovněž stane konečnou pohádkové trasy vedoucí sem od Mazurovy chalupy. Stezku pro rodiče s dětmi lesníci otevřou v květnu. Zhruba tříkilometrovou značenou procházku lesem doplní poutače s pohádkami a stanoviště, kde cestu dětem zatraktivní plnění jednoduchých úkolů. Trasu budou lemovat ze dřeva vyřezávané pohádkové bytosti, takže děti se mohou těšit například na hejkala, vodníka, tančící lesní žínku a další postavy. Druhá stezka, tentokrát o něco kratší a naučná, která bude návštěvníky informovat o hospodaření v lese, povede okolím Mazurovy chalupy.

Lesníci rovněž plánují prodloužení vyasfaltovaných lesních cest hojně využívaných pěšími turisty, cykloturisty nebo bruslaři o několik dalších kilometrů. Konkrétně se jedná o cestu Hradečnici mající živičný povrch od Malšovic až do lokality za hájovnou U Dvou šraňků. Teď lesníci hodlají cestu pokrýt živičným povrchem až do Bělečka. K tomu však dojde zřejmě až příští rok, letos zhotoví „jen“ projektovou dokumentaci. Prodloužení úseku pokrytého rovným povrchem umožňujícím bruslení čeká také druhou páteřní komunikaci příměstských lesů – Písečnici. Živičný povrch cesty, který je nyní položen v úseku z Nového Hradce k hájovně U Dvou Šraňků, lesníci protáhnou až do blízkosti rybníka Výskyt. V letošním roce přijde na řadu buď vyasfaltování celého nového úseku, nebo aspoň jeho části.

Milovníci posezení u ohně se mohou v hradeckých lesích těšit na čtvrté veřejné kryté ohniště. „Postavíme ho na rozcestí za hájovnou U Dvou šraňků, kde se rozdělují cesty na Svinary a na Marokánku do Krňovic. Odhaduji, že k tomu dojde v září nebo v říjnu,“ uvedl Milan Zerzán. Komu se nebude chtít chodit kvůli opečení špekáčku tak hluboko do lesa, toho potěší zřízení venkovního ohniště s posezením u novohrádeckého rybníka Biřička. Vznikne do konce dubna vedle kurtů na pláži.

zdroj: hradeckralove.org

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *