informační server pro Pardubice, Hradec Králové a okolí

Stredoevropsky jazzovy mostStalo se již tradicí, že prvomájové oslavy se v Hradci Králové nesou v rytmu swingu, jazzu a dixielandu. Nejinak tomu bude i letos. Hradecká kulturní a vzdělávací společnost s podporou Královéhradeckého kraje a ve spolupráci s Banskou Bystricou, maďarským Salgótarjánem a polským městem Zakopané pořádá 12. ročník mezinárodního festivalu Středoevropský jazzový most, který se koná v rámci UNITED EUROPE JAZZ  FESTIVAL.

 

 

Jako první vystoupí  od 10 hodin Big band Aldis Hradec Králové, který v letošním roce slaví 30. výročí od svého vzniku. Dalším účinkujícím bude JH big band pod vedením dirigenta a pedagoga Jiřího Hasala. V pravé polednepódium ožije při vystoupení skupiny Down Beat Dixieland Band z Jeseníku, která si přízeň posluchačů získává živým a spontánním vystoupením. Vynikající kytarista a skladatel Zdeněk Bína po odchodu ze skupiny – 123 minut se věnuje svému akustickému projektu. V Hradci Králové se představí s baskytaristou Janem Urbancem. Z partnerského městaBanská Bystrice přijede BB Dixieland Jazz Band Jozefa Karvaše, který účinkoval na mnohých významných festivalech po celé Evropě. Ozdobou festivalu bude určitě originální maďarské pojetí jazzu s využitím houslí a cimbálu v podání skupiny Harmonia Garden, kterou vystřídá polské hudební seskupení Leszek Žadlo European Art Ensemble. Celodenní prvomájový jazzový maraton završí vystoupení Idy Kelarové v doprovodu skupiny Jazz Famelija, která se vyznačuje propojováním romských a jazzových prvků.

Vedlejší pódium tradičně pořadatelé vyhrazují pro mladé talentované muzikanty. Letos zde vystoupí svěřenci Tomáše Antonína Muchy a jeho formace STO Jazz Orchestra, která má ve svém repertoáru nejen skladby ve swingových úpravách, ale i jazzové standardy, funky a rockové aranže, latinskoamerické skladby i filmovou hudbu.

Program tradičně uvádí známý moderátor i muzikant Eda Hrubeš.

Na Masarykově náměstí bude dostatek stánků s občerstvenímtrh lidové tvorby a uměleckých řemesel.

 

místo: 1. 5. 2013 od 10,00 hod. Masarykovo náměstí Hradec Králové

autor: Julia Špalková, dramaturg festivalu

kontakt: J. Špalková, 606 368 236, julia.spalkova@adalbertinum.cz

zdroj: hradeckralove.org

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *