Rekonstrukce Plaveckého areálu Na Olšinkách, která je v plném proudu, se opět vrací na jednání pardubických zastupitelů. V průběhu rekonstrukce se totiž ukazuje, že projekt, jehož hodnota měla původně přesáhnout 660 milionů korun (s DPH), byl zredukován spíše účelově, než prakticky, tak, aby vyhověl zadání zastupitelstva pořídit rekonstrukci do 500 milionů korun. S postupem stavebních prací se ukazuje, že základní varianta přestavby (za 490 milionů korun bez DPH), kterou loni v červnu schválilo zastupitelstvo, pracuje na jedné straně s řadou nadstandardních prvků, na straně druhé však leckde počítá jen s nejzákladnějším provedením. „Tato varianta je velmi nedomyšlená a navíc zdaleka neodpovídá vizualizaci, kterou můj předchůdce prezentoval v zastupitelstvu. Musím říci, že se cítím podveden,“ řekl náměstek primátorky Jindřich Tauber, do jehož gesce rekonstrukce PaP od podzimních komunálních voleb spadá.
PaP zrekonstruovaný podle této základní varianty by byl sice funkční, v řadě ohledů by ale připomínal spíše holobyt, ovšem nelogicky vybavený přepychovými doplňky. Jeho provoz by byl navíc díky absenci některých prvků zbytečně nákladný. Musí proto dojít ke změnám, které zajistí PaPu alespoň standardní úroveň. Úpravy ale spolknou veškeré úspory, které se zatím městu při rekonstrukci podařilo najít.
„Až nyní zjišťujeme, že když jsme loni v zastupitelstvu schvalovali osekanou variantu rekonstrukce PaP, předložil nám k ní tehdejší náměstek primátora a můj předchůdce Alexandr Krejčíř vizualizaci varianty o 70 milionů dražší. Jednoduše řečeno, uvedl nás v omyl,“ řekl náměstek Tauber. Během stavby, která začala před půl rokem, postupně vychází najevo, že v základní ceně například není instalace podhledů, nejsou v ní dořešeny interiéry, chybí kamerový a zabezpečovací systém, který městu ušetří náklady na ostrahu objektu i na zajištění bezpečnosti návštěvníků bazénů.
„Zato měl být areál podle základní varianty vybaven například nejdražšími podomítkovými bateriemi, nerezovými bezkontaktními bateriemi a odpadkovými koši, měly v něm být použity drahé italské obklady a podobně. Měli jsme radost, že se nám daří takovéto nadstandardní věci nahrazovat kvalitními, ale levnějšími. Doufali jsme, že za ušetřené peníze areál dovybavíme technologiemi, které přinesou úspory při jeho provozu. Nyní zjišťujeme, že ušetřené prostředky budeme muset investovat do věcí zařazených tehdy mezi nadstandard. Například právě do dokončení interiérů,“ dodal náměstek.
Rozpočet základní varianty rekonstrukce počítá na interiéry zhruba pět milionů korun. Nabízí například vstupní prostory bez stropních podhledů a podobně. Aby interiéry odpovídaly zmiňované vizualizaci, bylo by třeba do nich investovat o třicet milionů více. „My zastupitelstvu navrhneme k posouzení další varianty. Základní podle projektu, trochu vylepšenou za 7,5 milionu korun a další, pěknou a přesto úspornou, za 17milionů. Výš jít nemůžeme,“ konstatoval Tauber.
Stejně jako on jsou i zbývající členové vedení města přesvědčeni o tom, že rozdělení projektu na základní a nadstandardní variantu bylo provedeno necitlivě až neodborně. „Přiznám se, že mě toto zjištění zaskočilo. Jako zastupitel jsem dostal obrázky krásného areálu a k nim cenu která vyhovovala našemu zadání. Nyní zjišťuji, že to na nás zastupitele byl ze strany pracovní skupiny, která projekt redukovala, tak trochu podvod. Neukázali nám, jak bude úsporná varianta vypadat. Budí to ve mně dojem, že vše bylo připraveno tak, aby město bylo nuceno provést i onu nadstandardní variantu, tedy vydat o dalších 70 milionů více, než zastupitelé připustili,“ konstatoval náměstek František Brendl.
Pardubice připravovaly rekonstrukci plaveckého areálu od roku 2007. Zastupitelstvo přestavbu odsouhlasilo s podmínkou, že město nepřijde na víc než půl miliardy korun. Původně chtěly Pardubice rekonstrukci spolufinancovat z evropských fondů a prostřednictvím Integrovaného plánu rozvoje města na ni získat zhruba 150 milionů korun. Zdržení způsobené stížností na regulérnost výběrového řízení na dodavatele stavby však město přinutilo projekt z IPRM vyjmut a vysoutěžený projekt „očesat“ tak, aby se vešel do finančního rámce vymezeného zastupitelstvem. Vznikla základní varianta, podle níž se staví, a na ni navazující varianta takzvaně nadstandardní, která mohla, ale nemusela být zrealizována. Nyní se ukazuje, že má-li zrekonstruovaný plavecký areál odpovídat alespoň standardu 21. století, je nutné některé „nadstandardní“ práce udělat. „Ovšem s tím, že se vejdeme do stanovené ceny, tedy do 490 milionů korun. Tedy že ušetříme někde jinde,“ zdůraznila primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.
zdroj: pardubice.eu