informační server pro Pardubice, Hradec Králové a okolí

 

 

Budování důležité dopravní tepny, která spojí východ a západ republiky, dost možná začne od východu i od západu.

 

Ministerstvo nyní posoudí vliv osmnáctikilometrového úseku vedoucího přes mohelnické osady, kolem Mírova, Krchleb a Maletína a směřující do východních Čech na životní prostředí. Pokud vše dopadne, začne stavba dopravního tahu v roce 2014.

Tedy stejně jako ve směru od Opatovic nad Labem, kde stavba R35 zatím ustala. „Cílem pro letošek pro pardubické silničáře je, aby připravili dokumentaci pro stavební povolení a začalo se s výkupy pozemků od Opatovic po Ostrov, tedy před Vysoké Mýto,“ řekl náměstek ministra dopravy Ivo Toman.

A stejně se začne hýbat i „erko“ směrem z Moravy. „Jsme rádi, že se přípravy pohnuly kupředu, protože rychlostní komunikaci R35 do Čech nutně potřebujeme. Vždyť zatím přímé rychlé spojení ze střední Moravy do Čech prakticky neexistuje,“ uvedl starosta Mohelnice Aleš Miketa.

Zmizí nebezpečné místo, kde bourají kamiony

Podle něj je pozitivní EIA základem pro to, aby se mohly začít vykupovat pozemky pro stavbu. „Už začátkem volebního období jsme vydali zákaz prodeje městských pozemků, které jsou plánovanou stavbou R35 dotčeny, aby s nimi později nebyl problém,“ vysvětlil mohelnický starosta.

Jeho městu pomůže především odklon od v současnosti stále nebezpečného stoupání z města na Studenou Loučku, kde často dochází k nehodám.

 

Zbaví se také hrozby kamionů, kterým v prudkém klesání ve směru na Mohelnici často selhávají brzdy a neovladatelná mnohatunová monstra vjíždějí do města. „Mohu říct, že až bude úsek hotový, tak si oddychneme. Neovladatelný kamion řítící se na město není určitě nic příjemného,“ podotkl Miketa.

Dopravní expert Přemysl Michálek považuje za pozitivní, že proces EIA na úsek R35 z Mohelnice do Starého Města začíná. „Bude dobré, když stavbou tohoto úseku výstavba rychlostní komunikace do východních a severních Čech začne co nejdříve. Důležité je, že trasa je v území celého našeho kraje stabilizovaná,“ sdělil Michálek.

Ministr: Stavbu R35 musíme rozjet co nejdřív

Silnice R35, která se má stát hlavní spojnicí Moravy s Čechami, tak dostává konkrétní obrysy. Ministr dopravy Pavel Dobeš tvrdí, že pro čtyřproudovou rychlostní komunikaci sežene peníze z Bruselu. Stát by doplatil pouze čtyřicet procent nákladů.

Rychlostní komunikace R35 je podle ministra dopravy Pavla Dobeše důležitá pro dopravní systém celé České republiky. „R35 budeme tlačit tak, aby její výstavba byla zahájená co nejdřív. Od Evropské komise, která na projekty dohlíží, máme záruku, že bude do projektů Unie zařazena. Předpokládám, že státní peníze na povinné dokrytí budou,“ řekl nedávno Dobeš.

Řidiči tak možná už v roce 2020 přestanou nadávat na špatné cestování na Moravu. Rychlostní silnice R35 spojí východ, západ a sever republiky, a výrazně tak ulehčí frekventované D1. Pokud dostane úsek R35 z Mohelnice do Starého Města kladný posudek v rámci EIA, může začít Ředitelství silnic a dálnic s výkupy potřebných pozemků a uskuteční se také konkurz na dodavatele.

V tomto roce se totiž pro silničáře otvírá možnost čerpat evropské peníze z Operačního fondu Doprava, ze kterého mohou silničáři čerpat miliony na stavbu.

zdroj: http://pardubice.idnes.cz

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *