informační server pro Pardubice, Hradec Králové a okolí

Hradec Králové – V sobotu 25. června se na hradeckém letišti uskuteční čtvrtý ročník Open skies for handicap. Tato unikátní akce, která nemá v České republice a ve střední Evropě obdoby, nabídne stovkám handicapovaným možnost proletět se vojenskými letouny a vrtulníky. Za minulé tři ročníky navštívilo letiště šest a půl tisíce návštěvníků a letadla převezla téměř dva tisíce handicapovaných zájemců. 

„Celodenní program pro handicapované děti i dospělé připravuje letiště ve spolupráci s Armádou České republiky. Open skies for handicap je dobročinná akce letiště. Chtěli jsme handicapovaným umožnit prožití zážitku z létání a připravit příjemný den, který bude jenom pro ně,“ vysvětluje autor nápadu a zároveň ředitel hradeckého letiště Roman Zindulka. 

Open skies for handicap začíná v devět hodin ráno a končí kolem páté odpoledne. Kromě létání jsou také na programu ukázky policistů, psovodů a také koncerty různých kapel a vystoupení mažoretek a ornitologů. Letiště pro návštěvníky také připravilo ukázku pozemní techniky a prohlídku historického vojenského muzea. „Raritou by měl být letos nový letoun, který armáda zařadila do své výzbroje v letošním roce. Jedná se o vojenský transportní letoun CASA. Podle mých informací to bude první představení tohoto transportního letounu před laickou veřejností, a co se týče vyhlídkového letu, tak to bude naprostá rarita, kdy se může občan proletět let ounem, který je několik dnů ve vojenské výzbroji. Samozřejmě vše záleží na probíhajících testech a předávacích protokolech,“ prozradil Roman Zindulka. 

Prvnímu ročníku požehnal biskup Dominik Duka

„Všechny akce, kde jsou použita vojenská letadla, musí schválit ministr obrany. Ten také převzal záštitu nad touto akcí. Vzpomínám, že první ročník také požehnal biskup Dominik Duka,“ říká ředitel Zindulka, když popisuje náročnost přípravy Open skies for handicap. S letištěm spolupracují i okolní obce. „Místní starostové tuto akci každoročně podpoří financemi dle svých možností. Jsme za to velmi rádi,“ doplňuje Zindulka. 

O Open skies for handicap je stále větší zájem. Vloni do Hradce přijeli dokonce handicapovaní z Polska. Podle ředitele Zindulky bude letiště v případě velkého zájmu posilovat vyhlídkové lety o letadla civilních uživatelů.

zdroj: commservis.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *