informační server pro Pardubice, Hradec Králové a okolí

GJKT

Historická budova královéhradeckého Gymnázia J. K. Tyla je po rekonstrukci. Studenti a učitelé se do Gočárovy stavby z druhé poloviny 20. let minulého století vrátili v pondělí 10. března.

 

Šest stovek gymnazistů se více než dva roky učilo v bývalém ústavu hluchoněmých na Pospíšilově třídě. Po letošních jarních prázdninách se všichni vrátili do Gočárovy funkcionalistické budovy, kterou nechal Královéhradecký kraj zrekonstruovat. S rekonstrukcí se začalo v červnu 2012, práce finišovaly letos v lednu.

Rekonstrukce vyšla na 99,5 milionu korun, z toho 64,5 milionu korun přispěla Evropská unie prostřednictvím Regionálního operačního programu Severovýchod. Úpravy se netýkaly jen budovy a vstupního schodiště, ale také tělocvičny, sportovišť a odpočinkových ploch. Stavba nebyla bezproblémová, oproti původnímu plánu se například měnily dřevěné podlahy a nakonec jsou ve třídách parkety nové. Oproti původnímu stavu je v budově také nový výtah, takže je škola přizpůsobená i protřebám zdravotně hendikepovaných žáků či návštěvníků. „Ve škole je také nový nábytek a pořizujeme audiovizuální techniku,“ uvedl ředitel školy Robert Novák. To vše za 8,5 milionu korun, nad rámec evropského projektu.

Gymnázium J. K. Tyla je s 600 studenty největší školou svého druhu v regionu. Školu v roce 1924 vyprojektoval architekt Josef Gočár. Budova je spolu s Muzeem východních Čech a labskou elektrárnou Hučák nejvýznamnější stavbou počátku moderní architektury v kraji. I proto probíhaly rekonstrukční práce také pod dohledem památkářů. Uvnitř školy původní stav nejvíce přibližují ředitelna a jedna učebna, které jsou vybavené původním nábytkem. Ačkoliv opravená škola již studentům a pedagogům slouží, ještě ji čekají drobné úpravy. Prohlídka pro veřejnost je proto v plánu na září.

zdroj: hradeckralove.org

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *