informační server pro Pardubice, Hradec Králové a okolí

Hned ze dvou turistických značených tras si mohou už v září vybrat lidé odkázáni na invalidní vozík. Právě jim vyšla vstříc nejen společnost Městské lesy Hradec Králové, ale i Klub českých turistů ve spolupráci se  sdružením Civitas per Populi, díky kterým si mohou na sklonku léta vyzkoušet zhruba čtrnáct kilometrů značených tras příměstskými lesy. Premiéru královéhradecké trasy zažijí už 4. září ve 14 hodin, kdy se u lesního hřbitova otevřou veřejnosti. Na jejich vybudování byly použity finance ze sbírky uspořádané Klubem českých turistů u příležitosti 120. výročí svého vzniku.

V bezprostřední blízkosti východočeské metropole mohou nyní i občané na invalidních vozících najít prostor k relaxaci. Nabízí je příměstské lesy, jež jsou už teď snadno dostupné městskou hromadnou dopravou, která linky mířící k lesnímu hřbitovu a k Novému Hradci Králové obsluhuje přednostně nízkopodlažními vozy. Z těchto dvou míst nové trasy vedou. U lesního hřbitova navíc slouží veřejnosti i vozům převážejícím osoby těžce postižené pohodlné parkoviště.

Pro zářijovou premiéru jsou připraveny dvě trasy. Modrá vede od lesního hřbitova k rybníku Výskyt a červená z Nového Hradce Králové lesními cestami opět k rybníku Výskyt. Značené trasy dávají možnost jejich vzájemné kombinace a také možnost najít si vlastní trasy s napojením na značené stezky. Trasy pro vozíčkáře byly připravovány od května tohoto roku ve spolupráci Klubu českých turistů, sdružení Civitas per Populi a Městských lesů Hradec Králové tak, aby mohly být na podzim již zprovozněny. Na otevření trasy v první poprázdninové neděli jsou všichni srdečně zváni a samozřejmě zejména vozíčkáři.

„Nově vytyčené trasy pro vozíčkáře jsou dalším posílením rekreační funkce příměstských lesů a díky pohodlnému parkování u lesního hřbitova je mohou používat nejen Hradečané či osoby na invalidním vozíku, ale uvítáme i ty, kteří k nám přijedou za turistikou a vhodně upravenými cestami,“ upřesňuje ředitel společnosti Městské lesy Hradec Králové Milan Zerzán. K oblíbeným cílům zdejších lesů patří nejen trasy pro cyklisty a pěší, ale i cesty pro jezdecké koně a u nich odpočinková zařízení v podobě altánů, laviček a stolků. „Do dnešního dne jsme opravili zhruba 250 kilometrů lesních cest v různé kvalitě,“ dodává Zerzán.

Dosud vyznačené trasy pro vozíčkáře v ČR:
2009 Mariánské údolí v Brně
2010 Krajem Emy Destinnové Lutová – Chlum u Třeboně
2011 Olympijský okruh IVV v Plzni Kolem boleveckých rybníků

zdroj: hradeckralove.org

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *