Týniště nad Orlicí – Šestitisícové město na Rychnovsku ve východních Čechách se po devíti stoletích dočkalo. Nechalo si od odborníka zhotovit návrh obecní vlajky, který v minulých dnech schválil Podvýbor pro heraldiku a vexikologii Parlamentu České republiky. Nová vlajka vychází z městského znaku, který nese symbol zlaté borovice se zavěšeným erbem.
„Vlajka a znak jsou záležitostí prestiže daného města a při jejich tvorbě je důležité vycházet z historických dokumentů. V případě Týniště byla hlavní idea jednoduchost a symbolická shodnost návrhu vlajky se znakem města,“ vysvětluje východiska nové vlajky Týniště autor návrhu Tomáš Zdechovský, který v posledních letech vytvořil ve východních Čechách obecní symboly pro Chlumec nad Cidlinou, Písek nebo Třebechovice pod Orebem.
Nová vlajka nese symboly zlaté borovice se zavěšeným erbem, které jsou v obci užívané už šest století. Při návrhu byl kladen důraz na to, aby vlajka splňovala kritéria originality, jednoduchosti, jasnosti, srozumitelnosti a snadné zapamatovatelnosti.
„O zvolených symbolech nesmí být pochybnosti a musí jim každý rozumět. Jasné a konkrétní sdělení s historickou linkou je hlavním kritériem úspěšného návrhu,“ dodává k problematice tvorby obecních symbolů Zdechovský.
Týniště bylo podle dochovaných pramenů založeno už v 11. století. Jméno Týniště připomíná staroslovanský hrádek „týn“ a slovo „týniti“ česání lnu, který se v okolí hojně pěstoval. Povýšení trhové vsi na městečko se událo kolem roku 1300. První písemný záznam o městečku Týniště pochází z roku 1361.
zdroj: comservis.com Jana Kodysová