informační server pro Pardubice, Hradec Králové a okolí

Rozárium, růžeKrálovéhradecké soutěžní rozárium, které se nachází v Kuklenách na Pardubické ulici, se již v sobotu 9. června otevře veřejnosti v rámci akce „Víkend otevřených zahrad“ a o týden později, tedy 16. – 17. června, tam proběhne tradiční Den otevřených dveří. To jsou události, při kterých se veřejnost může nejen potěšit krásou a vůní růží, ale také se seznámit s novinkami od největších evropských šlechtitelů. Zároveň budou o víkendu 16. – 17. 6. vyhlášeny výsledky jubilejního XXX. ročníku Mezinárodní soutěže novinek růží a nejlepší růži bude udělen titul Zlatá růže města Hradce Králové.

 

 

Soutěžní rozárium je místo, kam šlechtitelé z celé Evropy posílají nově vyšlechtěné růže. Na soutěži, která se koná každoročně, letos se bude konat v sobotu 16. 6., odborná komise hodnotí nejen očekávané estetické parametry, jako jsou barva či vůně, ale velká pozornost se věnuje také kvalitě olistění a odolnosti růží proti chorobám,“ řekl Jiří Henzl, ředitel Technických služeb Hradec Králové.

 

Organizačně rozárium spravuje hradecký odbor Rosa klubu ČR ve spolupráci s městem Hradec Králové a přímou podporou organizace Technické služby Hradce Králové. Záštitu nad soutěží převzal primátor Zdeněk Fink. Rosa klub ČR je specializovaná organizace, která sdružuje milovníky růží v České republice a svojí činností se snaží přispět k rozvoji růžařství. Je členem Světové federace růžařských společností (World Federation of Rose Societies, WFRS). I když jde o členství ve světové organizaci a v soutěži by se měly objevit i růže ze zámořských zemí, jedná se především o záležitost evropského významu. Rosa klub ČR dále zajišťuje propagaci rozária a propagaci soutěže.

„Nově vyšlechtěné růže do soutěže přihlašují a zasílají sami šlechtitelé, převážně za zahraničí. Pravidelnými účastníky jsou šlechtitelé z Německa, Francie, Belgie, Dánska, Holandska, Velké Británie, v rozáriu jsou i růže z Nového Zélandu, Irska a USA,“ konstatovala Monika Švástová, projektová manažerka městské zeleně Technických služeb Hradec Králové.

„Soutěžní rozárium je jediné svého druhu v zemích bývalé střední a východní Evropy a je dokladem vyspělosti růžařství v České republice. Mnozí Hradečáci o něm nevědí, ale díky jeho kvalitám se jedná o světově známé a uznávané místo, ve kterém jsou k vidění nové druhy růží,“ uvedl náměstek primátora Martin Soukup.

zdroj: hradeckralove.org

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *