informační server pro Pardubice, Hradec Králové a okolí

Vánoční zvyky, obyčeje a tradice na Hradecku budou k vidění v rámci programu Vánoční těšení aneb Malý advent 11. prosince mezi 10. a 16. hodinou na Šrámkově statku v Pileticích. Akci pořádá Hradecká kulturní a vzdělávací společnost za podpory statutárního města Hradec Králové ve spolupráci s Destinačním managementem Hradecko.

Návštěvníci budou mít příležitost prohlédnout si zimní provoz venkovského statku s topením v kachlových kamnech v roubence a pečení chleba v peci. „Připomeneme i jednu speciadává manažerka Monika Erbenová. V další z místností patra roubenky čeká návštěvníky Jakub Sochor, který naživo předvede ukázky řezbářského umění i několik vlastnoručně vyrobe- 200 vyobrazení Svaté rodiny. Tři z nich budou dokonce originály od malíře Karla Komárka. Kromě betlémů papírových nebudou chybět ani keramické, skleněné, slámové nebo jesličky vyrobené ze šustí. K vidění  bude i malá výstavka fotografií kostelních betlémů v Hradci Králové. „Myslím, že je to jedinečná příležitost prohlédnout si a porovnat je pěkně pohromadě.

Výstavka bude obohacena také starými pohlednicemi, plakáty z betlemářských výstav a fotografiemi z okolních vesnic,“ dodává Němeček. Odpolední čas na statku zpříjemní 30 dětí z folklorního souboru Červávek zpěvem lidových písniček a zejména koled. „K tomu nám zahraje červánkovská muzika včetně nejmenšího hudebního dorostu pod vedením Evy Čermákové. Náš program vyvrcholí o půl třetí ve stodole zpíváním u vánočního stromečku,“ říká vedoucí souboru Iva Ondráčková. Ještě předtím, hodinu po poledni, proběhne na stejném místě ochutnávka upečeného chleba doprovázená poučením o tomto božím daru.

Po celou dobu akce bude otevřena přilehlá stylová hospůdka a několik stánků, které nabídnou dobroty jako bramboráky, kyselo, utopence, nakládaný hermelín nebo třeba koláče, trdelníky a horkou čokoládu. Zahřát se bude možné svařeným vínem, medovinou i vánočním punčem.

Petr Švihlík, HKVS

ČASOVÝ HARMONOGRAM:

  • 10.00 – 16.00 hod. Provoz hospůdky a stánků – venkovní areál, provoz roubenky
  • 10.00 – 16.00 hod. Ukázky technik lidového umění, tvůrčí dílny pro děti (roubenka)
  • 10.00 – 16.00 hod. Výstava betlémů a ukázka řezbářského umění (stodola, roubenka)
  • 10.00 – 11.30 hod. Pečení buchet – roubenka (v 11:30 ochutnávka v roubence)
  • 10.00 – 12.30 hod. Pečení chleba – roubenka (v 13:00 ochutnávka ve stodole)
  • 13.00 – 16.00 hod. Účinkování folklorního souboru Červánek (celý areál statku)
  • 14.30 hod. Zpívání u vánočního stromečku (stodola).

zdroj: hradeckralove.org

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *