informační server pro Pardubice, Hradec Králové a okolí

S prvními dubnovými dny se každou sobotu a neděli otevře pro všechny zájemce vyhlídka na Zelené bráně. Teprve při pohledu z ptačí perspektivy je vidět, jak krásné a jedinečné je město Pardubice, a tak určitě stojí za to si všech 154 schodů vyšlapat. Návštěvníky Zelené brány nečeká jen výjimečná vyhlídka, ale také výstava o historii této unikátní památky. Domů si pak můžete odnést třeba turistickou známku, pohled nebo jinou připomínku Vaší návštěvy této historické památky.

Slavnostní otevření nové expozice na Zelené bráně

Začínající turistická sezona přinese do Zelené brány nebývalé oživení. V úterý 3. května v 16 hodin se pro návštěvníky slavnostně otevře nová historická expozice připomínající historii vzniku Pardubického znaku.  Při výstupu na věž se návštěvníci náhle ocitnou uprostřed bitvy u Milána. Uslyší rachot boje a uvidí město, které dobývají odvážní čeští bojovníci. Na vlastní oči se všichni mohou přesvědčit, jak to bylo s padající branou i půlkou koně, kterou statečný Ješek až do českého ležení před krále Vladislava přinesl. Za svůj odvážný čin jej král odměnil znakem, jenž má v červeném poli přední polovinu bílého jízdního koně se zlatou uzdou a s levou nohou zdviženou. Celá expozice je z pohádkové dílny výtvarnice Vítězslavy Klimtové, a proto se nemusíme obávat žádné krvavé podívané. Autorčino pohádkové vidění světa přibližuje oživlou historii poutavou formou pro děti i dospělé. Pohyblivé postavy, padající brána, zvukové i světelné kulisy spolu s kouzelnou atmosférou historické věže dají návštěvníkům na chvíli zapomenout na 21. století a vrátí nás zpátky do historie. Slavnostního otevření 3. května se zúčastní také autorka expozice výtvarnice Vítězslava Klimtová. Pro návštěvníky má tato doslova pohádková bytost připraveno kouzelné představení a poselství z Pohádkové země. Slavnostní otevření nové historické expozice proběhne dne 3. května v 16 hod pod Zelenou branou.

 

 

Předbraní Zelené brány v nové sezoně s novou náplní

Prostory předbraní na Zelené bráně se od května změní ve výstavní galerii. V rámci programu multikulturního týdne zde bude od 2.května do 30. června vystavovat svá díla honduraská malířka Eva Pineda. Slavnostní otevření této výstavy pro veřejnost proběhne 3. května v 16 hod pod Zelenou branou. Výstavu by měla navštívit i paní Scarlett Moreno, konzulka Hondurasu v České republice.

Na letní měsíce se do prostor předbraní nastěhují loutky pardubického výtvarníka a řezbáře Jiřího Šimka.

 

 

Zelená brána (dříve též Pražská) se spolu s předbraním nachází na spojnici Pernštýnského náměstí a náměstí  Republiky v centru Pardubic. Jedná se o jediný zbytek z původního pernštejnského městského opevnění, které se dochovalo při západní straně Pernštýnského náměstí. Věž poskytuje nádherný výhled na celou městskou památkovou rezervaci, zámek a široké okolí včetně hradu Kunětická hora. V několika výjimečných dnech v roce, kdy je výborná viditelnost, je možno spatřit i vrchol Sněžky. V prostorách předbraní je stálá výstavka spojená s historií Zelené brány a některých dalších objektů Městské památkové rezervace.

zdroj: pardubice.eu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *