informační server pro Pardubice, Hradec Králové a okolí

Na konci května zakotví na Kavčím plácku v centru Hradce Králové loď. Loď umělců. Plně funkční výtvarný artefakt navržený scénografem Filipem Albrechtem na své palubě poveze hudebníky, divadelníky a další umělce. Loď, která symbolicky i skutečně zastřeší kulturní dění na Kavčím plácku.

S myšlenkou vytvořit Loď umělců přišel herec Divadla Drak Filip Huml spolu se spolkem Lodivadlo – Boatheatre. Inspirovaly ho cesty po Skotsku, kde se běžně využívají staré vysloužilé lodě. Vytáhnou se z moře na břeh, otočí se dnem vzhůru a upraví se tak, že dál slouží jako obydlí, loděnice, či přístřešek. „Proč by tedy taková „loď“ nemohla sloužit jako stánek umění právě v centru Hradce Králové? Originální rozebíratelná a tím i mobilní stage ve tvaru lodi otočené dnem vzhůru vytvoří klenbu a ideální prostor pro multižánrovou produkci. Nabere na svou palubu pasažéry – umělce, kteří ke zdárné plavbě přispějí svým umem,“ vysvětluje záměr Filip Huml.

Loď nezastřeší jen tradiční program na „Kavčáku“ v rámci divadelního festivalu v posledním červnovém týdnu, s jehož organizací mají členové spolku rozsáhlé zkušenosti. V předchozích letech se totiž pod hlavičkou Divadla Q10, studentského souboru v rámci Divadelní laboratoře Divadla Drak, spolupodíleli na pořádání openairového programu na Kavčím plácku. „Kromě divadelňáku se tak můžete těšit na program v průběhu celého léta. Léto na Kavčáku bude velmi pestré, chystáme divadelní představení, pohybové a výtvarné workshopy, i umělecké dílny,“ přibližuje Filip Huml. Pomyslným vrcholem pak budou dva hudební festivaly. Festival Pod babykou 26.–28. července a festival Hradec sobě, který se bude konat druhý zářijový víkend a na pódiu se představí hradecké kapely a soubory.

„V průběhu dubna jsme spustili projekt na HitHit.cz, Kavčák 2019, který přes internet umožňuje finančně podpořit náš projekt. Získané peníze budou investovány na vybavení lodi a umožní tak její zdárné vyplutí. Odměnou vám budou koncerty v průběhu celého Open Air Programu zdarma. Těšíme se na viděnou na palubě Lodi umělců,“ dodává Filip Huml.

Projekt může každý hradečák podpořit na této stránce.

zdroj: Radnice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *