informační server pro Pardubice, Hradec Králové a okolí

Přesně půl roku a jeden den uplynul od úmrtí Václava Havla, prvního českého prezidenta, světoznámého státníka, dramatika a disidenta. Město má v úmyslu po něm přejmenovat náměstí Svobody na náměstí Havlovo a uctít tím jeho památku. Ne náhodou je současný název náměstí synonymem událostí, u jejichž zrodu tento prezident stál. Radní vyslovili s tímto návrhem souhlas a konečné rozhodnutí bude náležet zastupitelstvu už příští týden.

 

Myšlenka pojmenovat po této osobnosti v Hradci Králové se zrodila krátce po jeho skonu na přelomu roku a vyvolala různé reakce ze strany zastupitelů i laické veřejnosti.

Náměstí Svobody, které se nachází téměř v samotném centru Hradce Králové a na němž leží budovy vysoké školy, je také centrem kulturního dění ve městě. Cyklus akcí, které se zde v ročním cyklu opakují, láká nejednoho Hradečana k návštěvě. Na přelomu července a srpna se zde uskuteční tradiční mezinárodní symposium sochařů, které by mohlo tematicky navazovat na osobnost tohoto světoznámého státníka a mohlo by být věnováno vzpomínce na něj.

„Havlovo náměstí by tak mohlo dotvořit trojúhelník náměstí pojmenovaných po třech českých velikánech Václavu Havlovi, Tomáši Garrique Masarykovi a Františku Ulrichovi,“ dodal krátce po jednání rady města Zdeněk Fink, primátor města Hradec Králové.

Z důvodu gramaticky správného rozhodnutí byl kontaktován v této věci i Ústav pro jazyk český, z jehož sdělení vyplývá, že z jazykového hlediska je název Havlovo náměstí v pořádku.

zdroj: hradeckralove.org

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *